Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

18.3.2018 17:49 ・ Päivitetty: 18.3.2018 17:49

Tuomioja pettyi Ruotsin sosialidemokraatteihin: ”On ikävää todeta, että…”

Kansanedustaja, entinen ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.).

SDP:n kansanedustaja Erkki Tuomioja suree Facebook-sivuillaan suomen kielen huonoa asemaa Ruotsissa.

Tuomioja viitannee eilen puhuttaneeseen Helsingin Sanomien artikkeliin, joka käsitteli monin surullisin esimerkein vähemmistökielten kuten suomen huonoa ja yhä huononevaa asemaa länsinaapurissamme.

– On harmillista miten Ruotsissa ei edelleenkään haluta riittävästi turvata suomalaisen kielivähemmistön oikeuksia. Kun sosialidemokraateille Suomessa on aina ollut tärkeätä toimia ruotsinkielisen vähemmistömme oikeuksien kunnioittamiseksi, on ikävää todeta että ruotsalaiset toverimme eivät ole osoittaneet samanlaista sitoutumista sikäläisten vähemmistökielien turvaamiseen, Tuomioja toteaa.

– Ja ettei siitä kenenkään tarvitse huomauttaa, olemme me sosialidemokraatit Suomessa toki monissa asioissa tehneet omia virheitämme, myös esim. saamelaisten oikeuksien kunnioittamisessa, Tuomioja päättää Facebook-päivityksensä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU