Kotimaa
15.3.2020 17:39 ・ Päivitetty: 15.3.2020 17:39
Vapaavuori: Helsingin kouluja ja päiväkoteja ei suljeta – ainakaan vielä
Helsinki ei sulje ainakaan vielä koulujaan ja päiväkotejaan. Helsingin pormestari Jan Vapaavuori (kok.) kertoi Helsingin koronatilanneryhmän päätöksestä sunnuntai-iltana tiedotustilaisuudessa.
Helsingin kouluissa päätettiin lisätä verkko-opiskelun osuutta yläkouluissa ja toisella asteella, ohjata oppilaita pesemään käsiään sekä välttää yhteistilaisuuksia. Ruokailuja ja välitunteja päätettiin porrastaa.
Jos vanhempi kokee lapsensa kuuluvan riskiryhmään, hän voi Vapaavuoren mukaan olla yhteydessä kouluun mahdollisten erityisjärjestelyiden vuoksi.
Vapaavuoren mukaan ei ole näyttöä siitä, että päiväkotien ja koulujen kiinni pitäminen ainakaan merkittävästi hidastaisi koronaepidemian laajenemista. Päinvastoin siitä voisi olla haittaa, kun iso osa kriittisissä tehtävissä työskentelevistä joutuisi jäämään kotiin.
– On hyvä huomata, että näissä oloissa esimerkiksi isovanhempien turvaan ja apuun ei voida nojata samalla tavalla kuin normaalioloissa, Vapaavuori totesi.
Vapaavuoren mukaan on mahdollista, että koulujen ja päiväkotien sulkemisiin vielä mennään, mutta silloin se pitäisi tehdä kansallisella päätöksellä ja ongelmiin varautuen.
Koronatilanneryhmä teki myös muita kaupungin palveluja koskevia päätöksiä. Kaupungin kaikissa asiakaspalveluissa päätettiin suosia sähköisiä palveluita. Asukastalot päätettiin sulkea.
Lisää aiheesta
Helsingin kaupungin työntekijät voivat olla toistaiseksi sairaustapauksissa kymmenen vuorokautta poissa töistä omalla ilmoituksellaan eikä kaupungin toiminnassa järjestetä yli 20 hengen kokouksia tai koulutuksia.
Vierailuja riskiryhmien luokse rajoitetaan Helsingin seniorikeskuksissa ja sairaaloissa ja vammaisten asumispalveluissa suositellaan Vapaavuoren mukaan vahvasti, että ei vierailtaisi lainkaan.
Vapaavuori vetosi siihen, että ikäihmisiin pidettäisiin kuitenkin yhteyttä, sillä tilanne on omiaan pahentamaan monien jo ennestään tuntemaa yksinäisyyttä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
13.3.2020 17:24
Jan Vapaavuori: Koulut pysyvät auki Helsingissä – ”Sulkemisella ei ole juurikaan vaikutusta epidemian hidastamiseksi tässä vaiheessa”
Politiikka
15.3.2020 16:10
Koulujen sulkemisesta ei odoteta tänään linjausta – ”Jos toisin ei ole päätetty, kouluihin mennään normaalisti”