Kotimaa
1.8.2016 04:10 ・ Päivitetty: 1.8.2016 04:10
Varusmiesten psykologisten testien tuloksia vuodettu brittitutkijoille? – HS: Puolustusvoimat epäilee
Puolustusvoimat epäilee, että varusmiesten psykologisten testien tuloksia on vuodettu ulkomaille. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.
Kyse voi olla jopa yli 400 000 peruskoetuloksesta, jotka saattavat sisältää tunnistettavia henkilötietoja. Pääesikunnan oikeudellinen osasto uskoo, että tiedot ovat vuotaneet suomalaisilta tutkijoilta brittitutkijoille. Tämä ilmenee Pääesikunnan hallinto-oikeuteen toimittamasta asiakirjasta.
Tutkijat ovat kiistäneet syytökset HS:lle.
Puolustusvoimat valvoo sitä, keille tutkijoille annetaan mahdollisuus tutustua peruskoetuloksiin. Lupia ei anneta ulkomaalaisille.
HS:n mukaan Pääesikunnan epäilyt heräsivät Arkistolaitoksen hallinto-oikeudelle toimittamasta muistiosta, jossa mainitaan brittitutkijoiden käyttämä laaja tulosaineisto. Sellaiseen ei kuitenkaan ole haettu lupaa.
Asian käsittely Pääesikunnassa on kesken.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
7.4.2016 05:57
HS: Puolustusvoimat kaavailee varusmiesten käyttöä yllätyshyökkäysten torjunnassa
Kotimaa
25.2.2016 07:44
HS: Aseistettuja varusmiehiä ja reserviläisiä rajalle?
28.1.2016 07:21
LM: Suomi varautuu itärajalla hallitsemattomaan maahantulijoiden virtaan
24.9.2015 10:27
Mika Kari: Puolustushankinnoissa huomioita kotimaisuusaste