Ulkomaat
24.10.2017 15:37 ・ Päivitetty: 24.10.2017 15:38
Venäjän veto ajaa alas Syyrian kaasuiskuja tutkivan paneelin
Venäjä on käyttänyt veto-oikeuttaan YK:n turvallisuusneuvoston äänestyksessä Syyrian kaasuiskuja tutkivan paneelin jatkosta.
Yhdysvaltojen laatimassa päätöslauselmaehdotuksessa YK:n ja Kemiallisten aseiden kieltojärjestö OPCW:n yhteinen paneeli olisi saanut jatkaa tutkintaa vielä toisen vuoden, jotta saataisiin selville, kuka Syyrian konfliktin aikana tehtyjen kaasuiskujen takana on.
Paneelin toimeksianto on päättymässä marraskuussa, mutta useiden epäiltyjen kemiallisten iskujen tutkinta on vielä kesken Syyriassa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
27.6.2017 05:14
Valkoinen talo: Syyriassa valmistellaan mahdollisesti kemiallista hyökkäystä
Politiikka
8.4.2017 07:54
”Traaginen erehdys luulla, että tällaiset teot loppuisivat vain syyllisiä pommittamalla” – Tuomioja kommentoi surullisten uutisten päivää
Ulkomaat
7.4.2017 21:55
Yhdysvallat valmistelee uusia pakotteita Syyriaa vastaan
Ulkomaat
7.4.2017 04:08
Trump: ”Kaasuisku oli barbaarinen” – Yhdysvallat vastasi ampumalla 59 ohjusta Syyriaan