Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

9.11.2018 06:34 ・ Päivitetty: 9.11.2018 06:34

Yle: Sotaharjoituksen aikana GPS-häirintää – Suomen viranomaiset eivät kerro häirinnän lähdettä

Hollannin ilmavoimien KDC-10 -ilmatankkauskone Örlandin tukikohdassa Norjassa 31. lokakuuta 2018. Kone osallistuu Trident Juncture 18 -harjoitukseen.

Venäjän GPS-häirintä ulottui Lappiin Naton sotaharjoituksen aikana, kirjoittaa Yle.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ylen mukaan valtionyhtiö ANS Finland antoi alkuviikosta ilmaliikenteelle varoituksen GPS-suunnistuksen laajasta häiriöstä Lapissa.

Varoitus ylsi Suomessa Rovaniemen pohjoispuolelta Norjan rajalle ja Kittilästä itään Venäjän rajalle.

ANS Finlandin mukaan tieto häiriöstä tuli eri lähteistä, muun muassa Puolustusvoimilta.

Suomen viranomaiset eivät arvioi Ylelle, mistä häirintä on peräisin, mutta Norjan viranomaiset ovat aiemmin kertoneet uskovansa alueen GPS-häirinnän tulevan Venäjältä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU