Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.12.2017 13:09 ・ Päivitetty: 4.12.2017 13:09

Belgian oikeus päättää Katalonian ex-aluejohtajan luovuttamisesta ensi viikolla – Espanja antanut eurooppalaisen pidätysmääräyksen

Belgialainen oikeus päättää Katalonian ex-aluejohtajan Carles Puigdemontin (kuvassa) ja neljän aluehallinnon entisen ministerin luovuttamisesta ensi viikon torstaina.

Espanja on antanut viisikosta eurooppalaisen pidätysmääräyksen ja haluaa heidät vastaamaan kapinasyytteisiin.

Puigdemont pakeni ministereiden kanssa Brysseliin lokakuun lopulla pian sen jälkeen, kun Espanja oli ottanut Katalonian alueen suoraan hallintaansa. Sitä ennen Katalonian alueparlamentti oli antanut yksipuolisen itsenäistymisjulistuksen.

Espanjassa korkein oikeus on puolestaan vapauttanut takuita vastaan kuusi entistä Katalonian aluehallinnon ministeriä. Aluehallinnon varapresidentti sekä kolme muuta itsenäisyysmielistä poliitikkoa sen sijaan pysyvät edelleen vangittuina.
Katalonian johtavia poliitikkoja syytetään alueen laittoman itsenäistymishankkeen ajamisesta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU