Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

29.7.2017 08:03 ・ Päivitetty: 29.7.2017 08:03

Berner HS:lle: Maakunnat voisivat yhdessä järjestää raideliikennettä

Raideliikenteen rahoitus tulee läpinäkyvämmäksi, jos junaliikenne kilpailutetaan, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) Helsingin Sanomille.

Berner kertoo lehdelle, että ilman kilpailutusta on vaikea arvioida, saadaanko käytetyllä rahalla riittävä määrä liikennettä.

VR:llä on yksinoikeus matkustajaliikenteen hoitamiseen vuoden 2024 loppuun saakka. Hallitus on kertonut, että se haluaa avata raideliikennettä kilpailulle.

Bernerin mielestä tulevaisuudessa raideliikennettä voisivat järjestää yhdessä myös maakunnat.

– Vaikkapa kolme maakuntaa voi yhdessä kasvattaa työpaikka-alueita pyörittämällä liikennettä, joka ei tule Helsinkiin asti, Berner sanoo lehdelle.

Bernerin mukaan tällaista liikennettä voisi tulla Vaasa–Seinäjoki–Tampere -radalle tai Uudenkaupungin seudulle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU