Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.7.2024 06:04 ・ Päivitetty: 4.7.2024 06:04

Britit äänestävät tänään parlamenttivaaleissa – konservatiivien 14 vuoden valtakausi tulossa päätökseen

AFP / LEHTIKUVA / JUSTIN TALLIS
Labourin puheenjohtaja Keir Starmer.

Britanniassa työväenpuolueen odotetaan ottavan merkittävän voiton konservatiiveista tänään pidettävissä parlamenttivaaleissa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Gallupien mukaan työväenpuoluetta aikoo äänestää liki 40 prosenttia äänestäjistä ja konservatiiveja puolestaan noin 20 prosenttia.

Parlamenttiin valitaan 650 edustajaa. Yksinkertaisen enemmistön saavuttaakseen puolueen pitää saada vähintään 326 paikkaa.

Äänestyspaikat aukeavat tänään aamuseitsemältä paikallista aikaa eli aamuyhdeksältä Suomen aikaa.

Vaalien alustavia tuloksia odotetaan myöhään tänään. Tulos varmistunee torstain ja perjantain välisenä yönä.

KONSERVATIIVIT ovat olleet Britanniassa vallassa 14 vuotta. Nyt uudeksi pääministeriksi povataan työväenpuolueen puheenjohtajaa Keir Starmeria.

Starmer, 61, on entinen ihmisoikeusasianajaja ja syyttäjä, joka saattaa nyt nousta Britannian korkeimpaan poliittiseen virkaan.

Työväenpuolueen perustajiin kuuluneen Keir Hardien mukaan nimetty Starmer on puolueen työväenluokkaisin puheenjohtaja vuosikymmeniin. Hän tapaa myös muistuttaa äänestäjiä työväenluokkaisesta taustastaan.

-  Isäni oli työkaluseppä ja äitini oli sairaanhoitaja, Starmer kertoo usein.

Starmer aateloitiin vuonna 2014, mutta hän käyttää nimessään vain harvoin etuliitettä ”sir”.

Parlamenttiin Starmer nousi vuonna 2015 ja työväenpuolueen johtoon hänet valittiin vuonna 2020.

VAALEISSA ovat korostuneet maan sisäiset kysymykset: talous, terveydenhuolto, asuminen ja maahanmuutto.

Monien muiden maiden tapaan Britanniassa sosiaalietuudet eivät ole nousseet samaa tahtia elinkustannusten kanssa. On puhuttu elinkustannuskriisistä.

Äänestäjien tyytymättömyys korkeisiin elinkustannuksiin sataa työväenpuolueen laariin. Puolue onkin kampanjoinut ennen kaikkea sisäpoliittisilla teemoilla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU