Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.8.2025 13:11 ・ Päivitetty: 4.8.2025 13:11

Ei enää popmusiikkia ja uutisia pohjoiseen: Etelä-Korea poistaa kovaääniset Pohjois-Korean rajaltaan

AFP PHOTO / SOUTH KOREAN DEFENCE MINISTRY

Etelä-Korea ilmoitti maanantaina aloittavansa Pohjois-Korean rajalle sijoitettujen kovaäänisten poistamisen. Kovaäänisistä on lähetetty muun muassa eteläkorealaista popmusiikkia ja uutisia pohjoiseen.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kovaäänisten poistaminen on osa kampanjaa, jolla pyritään liennyttämään maiden erittäin kireitä suhteita. Kaikki parisenkymmentä kaiutinta saataneen poistettua kuluvan viikon loppuun mennessä.

Maat lopettivat jo viime kuussa äänisodankäynnin demilitarisoidulla vyöhykkeellä. Pohjois-Korea lähetti omista kaiuttimistaan epämääräistä äänikakofoniaa, joka kiristi paikallisten asukkaiden hermoja.

Etelä-Korean tuore presidentti Lee Jae-myung on kertonut olevansa valmis neuvotteluihin liennytyksestä Pohjois-Korean kanssa ilman ennakkoehtoja.

Teknisesti ottaen Koreat ovat edelleen sodassa, sillä vuonna 1953 päättynyt Korean sota loppui aselepoon, eikä rauhansopimusta ole koskaan solmittu.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU