Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Toimituksen kommentit

2.9.2020 14:50 ・ Päivitetty: 2.9.2020 14:50

EK ei enää neuvottele, mutta neuvomistaan se ei ole lopettanut

Kokoomus uhkaili hallitusta välikysymyksellä tiedotustilaisuudessaan eduskunnassa keskiviikkona.

Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) sulki taannoin sääntömuutoksellaan mahdollisuutensa keskitettyyn sopimiseen. Sipilän hallituskaudella tehty EK:n päätös ei estänyt keskitettyä kilpailukykysopimusta (kiky), jossa ay-liike suostui muun muassa palkanalennuksiin ja työnantajamaksujen huojennuksiin.

Tupoja ei enää tehdä, mutta koronakriisissä keskitettyä näköjään vaaditaan, koska tarve sopimusten ja taloustilanteen yhteensovittamiseen ei ole kadonnut minnekään.

Kikyn jatko-osaa on toivonut muun muassa keskustan puheenjohtajaehdokas Petri Honkonen. Maanantaina kiky-puheita joutui tiedotustilaisuudessaan kommentoimaan myös Honkosen puoluetoveri, elinkeinoministeri Mika Lintilä.

– En usko, että kukaan haluaa lähteä kiky kakkosta tekemään, Lintilä sanoi vaikka myönsi, että sopimuksella olisi hyytyvän viennin maailmassa kysyntää.

Lintilällä oli muistissaan kikyn synnyttämiseen liittynyt kipu lakkoineen ja mielenilmauksineen.

Elinkeinoelämän keskusliitto ei enää neuvottele, mutta neuvomistaan se ei ole lopettanut. Pari päivää sitten EK vaati hallituksen työllisyystavoitteen tuplaamista 60 000 työllisestä 120 000 uuteen työlliseen.

Keskiviikkona eduskunnassa saman tavoitteen toisti EK:n vuorineuvosten juoksupoikapuolue kokoomus. Jos hallitus ei tuo riihestä eduskuntaan paperia, jossa tavoitteeksi on kirjattu 120 000 työllistä, kokoomus tekee välikysymyksen. Käytännössä kokoomus vaatii hallitusohjelman kirjoittamista kokonaan uusiksi.

Hallituspuolue keskusta äänestää viikonloppuna puheenjohtajastaan ja poliittisesta linjastaan.

Rintamalinjat budjettiriihen alla tiivistyvät varastoon siirretyn tupo-pöydän laidoille, demarihallituksen suosion säikäyttämän EK:n ja palkansaajakeskusjärjestö SAK:n ja STTK:n johtajien näkemyseroihin. Sekä SAK:n Jarkko Eloranta että STTK:n Antti Palola ovat todenneet, ettei 75 prosentin työllisyystavoite ole enää korona-Suomessa tällä hallituskaudella mahdollinen.

Normaalioloissa 75 prosentin työllisyysaste olisi saavutettu 60 000 lisätyöllisellä kauden aikana. Nyt 60 000 ei enää riitä vaan 75 prosenttia pakenee sadantuhannen tuolle puolen. Opposition parhaiden perinteiden mukaisesti kokoomuksen on helppo vaatia, koska se ei vastaa toteutuksesta.

Hallitus navigoi tulevassa riihessä etujärjestöjen ristiriitaisten vaatimusten keskellä. Sitä ennen hallituspuolue keskusta äänestää puheenjohtajastaan ja poliittisesta linjastaan. Puheenjohtajaehdokkaita kuunnellessa unohtuu hetkittäin, että keskusta on sitoutunut Sanna Marinin hallituksen ohjelmaan.

Palkansaajien ja työnantajien näkemyksiä suurempi painoarvo on taloustilanteella. Sen joutuvat tunnustamaan kaikki puolueet hallituksessa ja oppositiossa. Vientiyritysten tilauskirjat ovat pelottavan tyhjiä. Vienti Kiinaan, Venäjälle ja Yhdysvaltoihin on laskussa. Toistaiseksi Suomen talousluvut ovat eurooppalaisessa vertailussa hyvät, mutta teollisuutemme jälkisyklisen rakenteen vuoksi syvenevä ankeus voi olla edessäpäin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU