Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

30.12.2017 08:15 ・ Päivitetty: 30.12.2017 08:15

”Ennalta luovuttamisen henki on minusta kuitenkin järkyttävää” – kokoomuksen Mykkänen puolustaa aktiivimallia HS:ssä

Kai Mykkänen.

Niin sanotun aktiivimallin vaatimia toimia ja työkeikkoja on pystyttävä järjestämään kaikissa maakunnissa, ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Kai Mykkänen (kok.) kirjoittaa Helsingin Sanomien mielipidesivuilla.

Kritiikissä on vedottu osin alueellisiin eroihin, mutta Mykkäsen mukaan on myös kysyttävä, missä vaiheessa pitäisi olla valmis muuttamaan työn perässä.

Mykkäsen mukaan mallin vastustajien pitäisi esittää toimia, jotka tuovat yhtä paljon työpaikkoja kuin aktiivimalli.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU