Talous
12.11.2018 09:19 ・ Päivitetty: 12.11.2018 09:19
Etla: ”Suomen kustannuskilpailukyky on selvästi parantunut kiky-sopimuksen ansiosta”
Kilpailukykysopimus ja hallituksen työn tarjontaa lisäävät uudistukset selittävät noin puolet työpaikkojen lisäyksestä hallituskauden aikana, ilmenee Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan raportista.
– Havaitsimme, että Suomen kustannuskilpailukyky on selvästi parantunut kiky-sopimuksen ansiosta. Tämän lisäksi on toteutettu rakenteellisia uudistuksia, jotka ovat lisänneet työn tarjontaa, kertoo Etlan toimitusjohtaja Vesa Vihriälä tiedotteessa.
Raportin mukaan työllisyysaste on mahdollista nostaa 75 prosenttiin tulevalla uudella hallituskaudella, mikä mahdollistaisi kahden prosentin talouskasvun jatkumisen. Tämä vaatii kuitenkin lisää rakenneuudistuksia.
– Uudella kikyn tapaisella kustannustason alentamisella tuskin kuitenkaan voidaan lisätä työllisyyttä jatkossa, joten työn tarjontaa lisääviä ja tuottavuutta vahvistavia uudistuksia on syytä jatkaa. Sitä suuremmalla syyllä, kun kansainvälinen ympäristö lähivuosina tuskin on kasvulle yhtä suotuisa kuin viime vuosina, Vihriälä arvioi.
Etlan raportti käy läpi Suomen tuotannon ja työllisyyden heikkoa kehitystä vuosina 2009–2015 sekä nopeata kasvukäännettä vuonna 2015. Työpaikkojen määrä lisääntyi aluksi hitaasti, mutta kiihtyi vuonna 2017.
Tuotannon ja työllisyyden kasvu on ollut laaja-alaista: se on ulottunut monille toimialoille ja laajasti koko maahan. Vienti ja investoinnit ovat kohentuneet viime vuosina nopeasti.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallituksen työllisyystavoite on 72 prosenttia. Tällä hetkellä näyttää siltä, että työllisyystavoitteen saavuttaminen on toteutumassa.
Lisää aiheesta
Kilpailukykysopimus ja muut uudistukset eivät raportin mukaan selitä kaikkea talouden noususta, vaan taustalla on raportin mukaan useita samanaikaisia seikkoja. Vientimarkkinoiden veto on auttanut, mutta ei riitä selittämään Suomen kasvun nopeutumista suhteessa vertailumaihin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
9.11.2018 12:04
Tässä on vasemmistoliiton viesti: ”Kaikki, joiden kuukausipalkka on alle 6 500 euroa…”
Huvudnyheter
7.11.2018 11:06
ABL sammanfattar – Allt om kongressen där blicken riktades mot framtiden
Työmarkkinat
26.10.2018 12:04
Nyt tuli ensimmäinen päätös: Akava hyväksyy hallituksen esityksen – ”Työmarkkinoille syntynyt epäluottamus ei ole ollut kenenkään etu”
Työmarkkinat
25.10.2018 18:45
Sipilä avaa hallituksen tuoretta ratkaisuehdotusta irtisanomiskiistaan: ”Aktiivisuuden osoitukseksi pitäisi riittää normaali ahkeruus”
Politiikka
25.10.2018 13:25
Superin Silja Paavola irtisanomiskiistasta: ”Nyt minua ihmetyttää pääministerin vastaus”
Työmarkkinat
24.10.2018 09:17
Myös EK:n Jyri Häkämiestä kiinnostaa, mistä pääministeri Sipilä sai arvionsa: ”Olisi kohtuullista, että tiedettäisiin”