Talous
3.2.2025 11:57 ・ Päivitetty: 3.2.2025 11:57
Euroalueen inflaatio kiihtyi jälleen – nousi tammikuussa 2,5 prosenttiin
Euroalueen inflaatio kiihtyi tammikuussa 2,5 prosenttiin, ilmenee Eurostatin ennakkotiedoista. Joulukuun lukema oli 2,4 prosenttia.
Kyseessä oli neljäs perättäinen kuukausi, jolloin euroalueen inflaatio kiihtyy.
Kalleimpia hinnat ovat palvelusektorilla, jonka vuositason inflaation odotetaan olevan tammikuussa 3,9 prosenttia. Perässä tulevat ruoka, alkoholi ja tupakka 2,3 prosentilla sekä energia, jonka hinnan odotetaan olevan 1,8 prosenttia kalliimpaa verrattuna vuodentakaiseen.
Palveluiden, ruuan, alkoholin ja tupakan hintojen oletetaan kuitenkin laskeneen hieman joulukuusta.
OP-ryhmän seniorimarkkinaekonomisti Jari Hännikäinen ei yllättynyt tammikuun luvuista.
- Isossa kuvassa tammikuun inflaatioluvut eivät tuoneet dramatiikkaa. EKP on jo syyskuun kokouksen jälkeen varoitellut inflaation tilapäisestä kiihtymisestä, Hännikäinen sanoi tiedotteessa.
Hän arvioi, että EKP jatkaa koronlaskusykliään maltillisilla 0,25 prosenttiyksikön koronlaskuilla maalis-, huhti- ja kesäkuussa niin, että talletuskorko painuu 2,0 prosenttiin kesäkuussa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.