Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

24.3.2020 06:01 ・ Päivitetty: 24.3.2020 06:01

Euroopassa kuollut koronaan jo yli 10000 – pahimmin virus on koetellut Italiaa, Espanjaa ja Ranskaa

Euroopassa jo yli 10 000 ihmistä on kuollut koronavirukseen, ilmenee uutistoimisto AFP:n ylläpitämästä tilastosta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Valtaosa uhreista on Italiassa, missä viruskuolemia on 6 000. Espanjassa kuolleita on yli 2 000 ja Ranskassa 860.

Koronavirustartuntoja Euroopassa on pitkälti yli 184 000, ja virus leviää nyt mantereella nopeasti.

Tartuntojen kokonaismäärä ei todennäköisesti anna oikeaa kuvaa epidemian laajuudesta, koska maiden testauskäytännöt eivät ole yhteneväisiä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU