Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

17.4.2025 16:37 ・ Päivitetty: 17.4.2025 16:38

FED joutui nyt Trumpin maalitauluksi: presidentti haukkui keskuspankin johtajan pataluhaksi

iStock

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kritisoi rajusti maan keskuspankin Federal Reserven pääjohtajaa Jerome Powellia, ettei tämä ole laskenut ohjauskorkoja kuten eurooppalaiset virkaveljensä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Trump ryöpytti torstaina Truth Social -viestipalvelussaan Powellia siitä, ettei keskuspankki ole laskenut ohjauskorkoaan. Hänen mielestään Powell on koronmuutoksissa ”aina liian myöhässä ja väärässä”.

Presidentti antoi ymmärtää, että Powellin työpaikka voi olla vaarassa.

-  (Hänen) olisi pitänyt alentaa ohjauskorkoja, kuten (Euroopan keskuspankki) EKP on tehnyt jo aikoja sitten, mutta hänen pitäisi ehdottomasti tehdä niin nyt, Trump sanoi.

Trump sanoi, että esimerkiksi öljyn ja ruoan hinta on ollut laskussa, minkä vuoksi korkoja voi hyvin laskea.

-  Powellin poistuminen tehtävästään ei voi tulla riittävän ajoissa.

Powellin virkakausi päättyy toukokuussa 2026. Wall Street Journalin mukaan Trump on aiemmin sanonut, ettei pyri vaihtamaan keskuspankin johtajaa ennen sitä.

Lisää aiheesta

Myös valtiovarainministeri Scott Bessent lupaili aiemmin tällä viikolla, että hallinto aikoo pitää kiinni keskuspankin itsenäisyydestä rahapolitiikassa.

KESKUSPANKIN johtaja Powell antoi tällä viikolla tylyn arvion Trumpin tuontitullien kielteisistä vaikutuksista maan taloudelle. Hän arvioi, että tullikorotukset johtavat ainakin väliaikaiseen inflaation kohoamiseen ja voivat aiheuttaa myös työttömyyttä.

Kommentit hillitsivät markkinoiden odotuksia siitä, että FED voisi laskea ohjauskorkoa kesäkuun kokouksessaan.

Keskuspankki joutuu vaikeaan paikkaan, jos inflaatio kiihtyy samaan aikaan kun talous vajoaa taantumaan. Silloin koronlasku olisi tarpeen talouden piristämiseksi, mutta ei olisi perusteltua inflaation kannalta.

Trump on aiemminkin vaatinut Powellilta koronalennuksia, mutta FED on ollut EKP:tä varovaisempi ja pitänyt tänä vuonna ohjauskorkonsa ennallaan. Perinteisesti presidentit ovat pysyneet erossa rahapolitiikasta.

FED:iä kritisoitiin myös muutama vuosi sitten myöhässä olemisesta koronnostoissa, kun inflaatio lähti nopeaan nousuun.

PÖRSSEISSÄ Trumpin usein toistama vaatimus alemmista koroista ei aiheuttanut dramaattisia reaktioita. Wall Streetillä laaja-alainen S&P 500 -indeksi oli Euroopan pörssien sulkeutuessa kuitenkin pienessä laskussa, samoin teknologiapainotteinen Nasdaq. Teollisuusosakkeiden Dow -indeksi heikkeni 1,6 prosentin tahtia.

Yhdysvaltojen taloudesta saatiin torstaina huolestuttavia merkkejä, kun uudisrakentamisen kerrottiin sakanneen. Uusien asuntoaloitusten määrä laski maaliskuussa yli 11 prosenttia. Lasku oli ennakoitua syvempi.

Euroopassa pörssipäivä sujui torstaina lievissä laskutunnelmissa. Helsingissä pörssin yleisindeksi päätyi 0,4 prosentin laskuun ja pistelukuun 9  567. Myös Pariisissa, Lontoossa ja Frankfurtissa oltiin lievästi laskun puolella.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU