Ulkomaat
6.6.2017 06:11 ・ Päivitetty: 6.6.2017 06:11
Guardian: Yli 130 imaamia kieltäytyi rukoilemasta iskun tekijöiden puolesta: ”Tällaiset teot ovat ristiriidassa islamin opetusten kanssa”
Britanniassa yli 130 imaamia ja muuta uskonnollista johtajaa kieltäytyy lukemasta hautajaisrukouksia Lontoon terrori-iskun tekijöille, kertoo sanomalehti Guardian.
Guardianin mukaan päätös on poikkeuksellinen: yleensä perinteiset rukoukset luetaan kaikille muslimeille riippumatta siitä, mitä he ovat tehneet. Imaamit sanovat puolustavansa islamin opetuksia ja kehottavat myös muita uskonoppineita pidättäytymään rukouksista.
– Tällaiset anteeksiantamattomat teot ovat täysin ristiriidassa islamin ylevien opetusten kanssa, imaamit sanovat lausunnossaan.
Islamilaisten yhteisöjen johtajat ovat luvanneet tehdä kaikkensa terrori-iskujen estämiseksi. Britannian muslimineuvoston pääsihteeri Harun Khan on sanonut, ettei terroristien saa antaa käyttää uskontoa hyväkseen.
– Tästä syystä olemme samaa mieltä pääministerin kanssa, että asioiden on muututtava. Liika on liikaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
6.6.2017 04:17
Britanniassa hiljennytään uhrien muistoksi – Lontoon iskusta pidätetyt vapautettiin
Ulkomaat
5.6.2017 17:23
Lontoon poliisi nimesi kaksi terrori-iskun tekijää
Ulkomaat
4.6.2017 15:04
Britannian pääministerin terrorismilinjausten ajoitus saa kritiikkiä oppositiosta
Ulkomaat
4.6.2017 08:37
Lontoon terrori-iskun uhrimäärä noussut 7:ään