Politiikka
10.3.2020 14:33 ・ Päivitetty: 10.3.2020 15:24
Hallituksen budjettia löysäksi arvostellut arviointineuvoston puheenjohtaja: ”Pahassa tilanteessa voi nyt keventää”
Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) totesi tiistaina eduskunnassa, etteivät koronaepidemian talousvaikutukset toistaiseksi edellytä hallitusohjelmaan kirjatun elvytyspaketin käyttöönottoa. Samalla Kulmuni kuittasi talouspolitiiikan arviointineuvostolle, joka arvosteli alkuvuodesta hallituksen budjettia löysäksi.
– Tähän koronasta aiheutuneeseen suhdannepoliittiseen tilanteeseen tämä budjetti on oikein sopiva. Lievästi elvyttävä, Kulmuni sanoi.
Talouspolitiikan arviontineuvoston puheenjohtaja Jouko Vilmunen myöntää epidemian muuttaneen tilannetta.
– Pahassa tilanteessa voi nyt keventää, siinä mielessä olet oikeassa. Kyllä raportissa sanotaan, että se jousto mikä on rakennettu, on järkevästi perusteltu, Vilmunen sanoo Demokraatille ja viittaa hallitusohjelman kirjaukseen poikkeustilanteiden elvytyspaketista.
Valtion talouden pitäisi hallitusohjelmaan kirjattujen ehtojen mukaan supistua noin prosentilla kaksi vuosineljännestä peräkkäin ennen kuin elvytyspakettiin voidaan koskea. Elvytykseen voidaan kohdentaa poikkeusoloissa enintään miljardi euroa, josta enintään 500 miljoonaa euroa on käytettävissä kerrallaan vuodessa.
Hallitusohjelmat ovat Suomessa olleet pitkään elvyttäviä, joten elvytysvaraa ei ole samalla tavalla kuin esimerkiksi Ruotsissa.
Vilmusen mukaan rakenteellisen alijäämän ongelmat alkoivat pahenemaan jo Sipilän (kesk.) hallituksen aikaan.
”Nyt kun Saksalla menee heikommin, katsotaan mikä on tilanne.”
Lisää aiheesta
– Tässä on se ristiriita. Lähtökohtaisesti meillä on heikko tilanne alijäämämielessä. Toisaalta, jos taantuma on vakavampi, en usko, että hallitus jää ihmettelemään.
Elvytyspaketin käyttöönoton pohtimista Vilmunen pitää ajankohtaisena jo kevään budjettiriihessä.
– Asiantuntijat ovat viitanneet, että koronaviruksen piikki tulisi alkukesään. Jos se on lähtökohta, jo kesällä varmaan katsotaan mitä toimenpiteitä otetaan käyttöön.
Vilmunen pitää kiinnostavana myös EU:n valtiovarainministereiden ja EKP:n toimia. Käytännössä kyseeseen voisi tulla esimerkiksi arvopaperimarkkinaohjelmien keventäminen, jossa pyritään pidemmällä aikavälillä lisäämään likviditeettiä ja puskuria.
– Saksa on voimakkaasti kritisoinut nollakorkojen jatkamista ja arvopaperiohjelmien käyttöönottoa. Nyt kun Saksalla menee heikommin, katsotaan mikä on tilanne.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
10.3.2020 12:32
Valtiovarainministeri Kulmuni: Elvytyspakettiin ei toistaiseksi tarvitse koskea
Politiikka
10.3.2020 07:56
Pääministeri Marin: ”Talouden sukeltaessa Suomella on valmius elvyttää”
Politiikka
29.1.2020 14:37
Hallitusta löysyydestä syyttävä arviointineuvoston puheenjohtaja pohtisi verotuksellisia keinoja – avaa niitä nyt Demokraatille