Politiikka
9.10.2026 12:22 ・ Päivitetty: 9.10.2026 12:22
Hallitus on etsinyt helpotusta polttoaineiden hintakriisiin – ”Nyt olisi aika tehdä päätöksiä”
Hallitus on neuvotellut pitkään keinoista, joilla se voisi tukea korkeista polttoaineiden hinnoista kärsiviä yksityishenkilöitä ja yrittäjiä. Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.) kertoi jo torstaina, että keinoista olisi olemassa aika pitkälti sopu, mutta vaikeus on siinä, mistä otetaan rahat.
Hallituksen keinot puuttua polttoaineiden pumppuhintoihin ovat vähissä, koska rahaa ei juurikaan ole käytettävissä. Haussa ovat olleet erityisesti ratkaisut, joilla voi tukea paljon työkseen tai työnsä vuoksi ajavia, kuljetusalan yrittäjiä ja maatalousyrittäjiä.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) on toivonut ratkaisuja tällä viikolla. Lähteet eri hallituspuolueista pitivät aamupäivästä mahdollisena, että valmista olisi voinut tulla perjantaina, mutta iltapäivään mennessä mitään ei kuulunut.
- Olemme tehneet useita ratkaisuehdotuksia. Nyt olisi aika tehdä päätöksiä, Orpo kommentoi toimittajille eduskunnassa perjantaina.
Hän sanoi, ettei itse istu neuvottelupöydässä. Asia on erityisavustajien käsissä.
KIISTAA neuvotteluissa on ollut muun muassa jakeluvelvoitteen alentamisesta, joka on ollut erityisesti perussuomalaisille ja kristillisdemokraateille tärkeä, mutta jota kokoomus ja RKP eivät niinkään kannata. Jakeluvelvoitteen muutokset eivät näy bensapumpulla heti. Jotain pientä teknistä viilausta jakeluvelvoitteeseen voisi mahdollisesti tulla kompromissina.
Jakeluvelvoitteessa on kyse siitä, kuinka suuren osan polttoaineesta tulee olla uusiutuvaa. Uusiutuvat polttoaineet ovat fossiilisia kalliimpia. Suomen jakeluvelvoite on tänä vuonna 19,5 prosenttia, ja ensi vuonna sen on määrä nousta 22,5:een.
Vastuuministeri Multala sanoi, ettei pidä jakeluvelvoitteen alentamista parhaana mahdollisena keinona. Siinä on hänen mielestään paljon epävarmuuksia, eikä se ei ole millään tavalla nopea tai helposti vaikuttava keino.
Myös RKP on johdonmukaisesti vastustanut jakeluvelvoitteen alentamista.
- Se on monesta vaihtoehdosta ehkä se huonoin ja huonoiten vaikuttava, sanoi RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz jälleen perjantaina.
Kristillisdemokraattien puheenjohtaja, maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah sanoo puolestaan, että puolue on pitänyt keväästä lähtien jakeluvelvoitteen alentamista järkevimpänä keinona.
- Se otettaisiin määräaikaisena. Se on kuitenkin se, mikä näkyy siinä pumppuhinnassa. Monet muut ratkaisut ovat haastavia.
HINNANALENNUSPAINETTA kohdistuu erityisesti ammattiliikenteen dieseliin. Joidenkin mediatietojen mukaan jonkinlaista kustannustukea olisi neuvotteluissa ainakin pohdittu maatalousyrittäjille ja kuljetusalan yrityksille.
Oppositiopuolue SDP on pitänyt esillä asunnon ja työpaikan välisen työmatkakuluvähennyksen korottamista. Orpo on kyselytunnilla kommentoinut ehdotusta sanomalla, että hallitus on jo parantanut työmatkavähennystä eivätkä mitkään keinot ole ilmaisia.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra oli perjantaina työmatkalla Luxemburgissa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
