Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

23.8.2024 06:57 ・ Päivitetty: 23.8.2024 06:57

Hallitustunnustelut Belgiassa kariutuivat

LEHTIKUVA / AFP / DIRK WAEM

Belgiassa neuvottelut uuden hallituksen muodostamisesta ovat päättyneet tuloksettomina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tunnusteluja johtanut flaamien konservatiivisen N-VA-puolueen johtaja Bart De Wever (kuvassa) jätti torstaina eronpyyntönsä tehtävästä kuningas Philippelle. Kuningas aikoo keskustella tilanteesta itse puoluejohtajien kanssa.

Viiden puolueen neuvottelut kariutuivat lopulta erimielisyyksiin pääomatuottojen verosta. Sillä olisi paikattu Belgian suurta budjettialijäämää, joka on vienyt maan Suomeakin uhanneeseen EU-komission liiallisen alijäämän menettelyyn.

Belgiaa johtaa toistaiseksi vt. pääministeri Alexander De Croon toimitusministeristö.

Pitkät hallituspulat eivät ole Belgiassa mitään uutta. Vuonna 2011 hallitus saatiin muodostettua vasta 541 päivän ja vuonna 2019 lähes 500 päivän yrittämisen jälkeen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU