Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

8.1.2017 07:46 ・ Päivitetty: 8.1.2017 07:49

Hurja joukkotappelu Ruotsissa — ”mistä syystä, siitä minulla ei ole mitään hajua”

Ruotsin Jönköpingissä oli sunnuntain vastaisena yönä joukkotappelu. Mediatietojen mukaan yhteen ottivat katupartioliike Soldiers of Odinin ja äärivasemmistolaisen AFA:n jäsenet. Tappelussa oli mukana 10–15 henkeä.

Poliisi sai hälytyksen kahakasta puoli kahden aikaan paikallista aikaa. Tappelun seurauksena otettiin kiinni kymmenkunta ihmistä.

– Ryhmät ottivat yhteen, mutta mistä syystä, siitä minulla ei ole mitään hajua, sanoi poliisin edustaja Christer Wiktorsson uutistoimisto TT:lle.

Kiinniotettuja oli tarkoitus kuulla vielä sunnuntain aikana.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU