Kotimaa
9.11.2017 08:15 ・ Päivitetty: 9.11.2017 08:17
Husin potilastietojärjestelmä toimii jälleen normaalisti
Husin potilastietojärjestelmässä ei ole havaittu tänä aamuna ongelmia, sairaanhoitopiiri tiedottaa. Järjestelmän on avannut noin 7 000 käyttäjää, mikä on normaali määrä tähän aikaan päivästä.
Hus kertoo myös, että Meilahden ja Töölön sairaalassa ei ole peruttu yhtään leikkausta häiriön vuoksi.
Husissa oli toissa päivänä laaja tietoliikennehäiriö, joka koski kaikkia tietojärjestelmiä. Eilen potilastietojärjestelmässä ilmeni uusi ongelma, ja vika saatiin korjattua illalla.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
8.11.2017 19:52
”Vihamielisten hyökkäysten suhteen seilataan tuurilla” – Jyrki Kasvi kommentoi HUSin tietojärjestelmien pettämistä
Kotimaa
8.11.2017 14:52
Valvira: Tietoliikennehäiriö on ollut vaaraksi potilasturvallisuudelle
Politiikka
8.11.2017 14:25
Ministeriö seuraa HUS:n tilannetta – Pirkko Mattila: ”Sellaista tietoa ei ole tullut, että olisi ollut uhkaa ihmisten hengelle tai potilasturvallisuudelle”
Kotimaa
7.11.2017 17:45
Husin sairaaloissa huoahdettiin helpotuksesta: häiriö on saatu korjatuksi