Politiikka
19.6.2019 06:32 ・ Päivitetty: 19.6.2019 06:32
Iltalehti: Kansanedustaja saanut uusia velkomustuomioita – jätti pikavipit maksamatta
Kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) on saanut uusia velkomustuomioita, kertoo Iltalehti.
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtajaksi valittu Kymäläinen sai lehden mukaan kesäkuun alussa kaksi yksipuolista velkomustuomiota, joilla hänet määrättiin maksamaan reilut 8 600 euroa virolaiselle pikavippiyhtiölle.
Summa koostuu kahdesta viime vuoden joulukuussa otetusta pikavipistä, joita ei kehotuksista huolimatta maksettu. Kymäläinen ei halunnut kommentoida lehdelle asiaa.
Iltalehti uutisoi myös viime kuussa Kymäläisen maksamatta jääneistä saatavista. Kymäläinen kertoi tuolloin pyrkineensä järjestelemään vireillä olevia velkoja niin, että säästyisi ongelmilta jatkossa.
Ulosottoviraston Iltalehdelle tiistaina toimittaman rekisteriotteen mukaan Kymäläisellä on tällä hetkellä ulosotossa yhteensä yli 21 500 euroa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
18.6.2019 07:58
”Voimakkaat panostukset perusväylänpitoon ja liikennehankkeisiin antavat hyvän aloituksen hallituskauteen”
Politiikka
18.6.2019 13:24
Valiokuntapaikat sinetöitiin – vain tiedusteluvalvonnan valinnat lykättiin myöhemmäksi
Politiikka
4.6.2019 10:20
Suna Kymäläinen: Tarvitsemme kipeästi lisää valtion tukemaa kohtuuhintaisia asumista ja tähän tarpeeseen uusi hallitusohjelma vastaa
Politiikka
1.5.2019 13:53
Suna Kymäläinen: ”Suomi seisoo nyt risteyksessä”
Politiikka
5.5.2019 07:10
Rinne aloittaa hallitustunnustelut – iltapäivällä vuorossa kristillisdemokraatit, perussuomalaiset ja keskusta