Ulkomaat
2.8.2018 08:56 ・ Päivitetty: 2.8.2018 08:56
Japanilainen korkeakoulu piti naisopiskelijoiden määrän alhaalla väärentämällä pääsykoetuloksia – ”Naislääkärit usein irtisanoutuvat mennessään naimisiin ja saadessaan lapsia”
Japanissa Tokiossa lääketieteellinen korkeakoulu on väärentänyt vuosia pääsykoetuloksia estääkseen osaa kokeissa menestyneistä naishakijoista saamasta opiskelupaikkaa.
Japanilaisen Yomiuri Shimbun -lehden mukaan koulu halusi pitää naisopiskelijoiden määrän pienenä ja antoi siksi osalle naishakijoista huonommat pääsykoepisteet kuin nämä olisivat ansainneet.
Lehdelle nimettömänä puhunut lähde sanoo, että naislääkärit usein irtisanoutuvat mennessään naimisiin ja saadessaan lapsia. Lähteen mukaan korkeakoulun väellä oli yhteinen näkemys siitä, että korkeakoulun sairaala tarvitsee mieslääkäreitä.
Väärentämällä pääsykoetuloksia naisten osuus pudotettiin 30 prosenttiin.
Korkeakoulun tiedottaja sanoo AFP:lle, että koulu käynnisti asiasta välittömästi sisäisen tutkinnan luettuaan Yomiuri Shimbun -lehden uutisen. Tiedottajan mukaan koulun tarkoitus on julkistaa tutkinnan tulokset, kun ne ovat saatavilla.
Lehden mukaan korkeakoulu ryhtyi väärentämään pääsykoetuloksia huomattuaan vuonna 2010, että kokeissa menestyvien naishakijoiden määrä oli kasvanut merkittävästi, ja jopa 40 prosenttia vuosikurssista oli naisia. Väärentämällä naisten osuus pudotettiin seuraavana vuonna 30 prosenttiin.
Japanissa naiset ovat korkeasti koulutettuja, mutta työelämän vaatimukset ovat niin kovat, että monet koulutetutkin naiset jäävät kokonaan kotiin lapsen saatuaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
