Politiikka
5.9.2022 13:57 ・ Päivitetty: 5.9.2022 13:57
”Järjestötyö on se pohja, millä poliittinen muutos rakennetaan” – Pekka Tuuri SDP:n järjestöpäälliköksi
SDP:n järjestöpäälliköksi on valittu hallintotieteiden maisteri Pekka Tuuri. Puolueen järjestöpäällikkönä aiemmin toiminut Jenny Suominen siirtyi elokuussa perhe- ja peruspalveluministerin erityisavustajaksi.
Järjestöpäällikkö johtaa puolueen valtakunnallista järjestötyötä ja puoluetoimiston järjestöosastoa, jossa työskentelee seitsemän työntekijää.
Tehtävässä 1. syyskuuta aloittanut Pekka Tuuri on työskennellyt SDP:n puoluetoimistolla kunta- ja järjestöasiain sihteerinä vuodesta 2018 alkaen ja kuulunut puolueen vaalityöryhmään vuoden 2019 eduskuntavaaleista alkaen. Tuuri toimi järjestöpäällikön sijaisena syksyllä 2021, jolloin hän vastasi aluevaaleihin valmistautumisesta.
Aiemmin Tuuri on työskennellyt muun muassa SDP:n Uudenmaan piirin toiminnanjohtajana ja europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natrin kotimaan avustajana. Viimeiset puoli vuotta Tuuri on ollut vanhempainvapaalla.
”Olemme iloisia saadessamme Pekan taas puoluetoimistolle. Pekan monipuolinen osaaminen ja kokemus järjestö- ja vaalityöstä ovat arvokkaita eduskuntavaaleja kohti mentäessä”, SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm sanoo tiedotteessa.
”On hienoa päästä jatkamaan töitä puoluetoimistolla. Vaalityö on sinänsä jo tuttua, mutta viime kerralla lähdimme rakentamaan eduskuntavaalivoittoa oppositioasemista ja nyt hallituksesta käsin. Se tuo eduskuntavaalityöhön uuden näkökulman”, Tuuri kuvailee tiedotteessa.
”Vaikka vaalit työllistävätkin meitä puoluetoimistolla lähes joka vuosi, pidän tärkeänä, että vaalien välissä ehdimme myös antaa aikaa puolueen järjestötyön kehittämiselle. Järjestötyö on se pohja, millä poliittinen muutos rakennetaan”, hän toteaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
