Ulkomaat
4.12.2018 11:12 ・ Päivitetty: 4.12.2018 11:12
Järkyttävä ennuste Jemenin kriisistä: ensi vuonna humanitaarista apua tarvitsee 24 miljoonaa
Jemenin humanitaarisen kriisin ennustetaan pahenevan edelleen ensi vuonna. YK:n hätäaputoimisto OCHA on esitellyt ennusteensa ensi vuoden avuntarpeista. Ennusteen mukaan suurimmat ongelmat riivaavat ensi vuonnakin Jemeniä.
Jemeniläisten tilanne on kurjistunut entisestään viime kuukausina talousromahduksen ja Hodeidan sataman kiihtyneen väkivallan vuoksi. Kapinallisten hallussa oleva Hodeida on hätäavun välittämisen kannalta keskeinen solmukohta.
OCHA arvioi, että ensi vuonna humanitaarista apua tarvitsee 24 miljoonaa jemeniläistä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
21.11.2018 05:49
”Runsaalla 50 eurolla voi ruokkia seitsenhenkisen perheen kokonaisen kuukauden” – Lähes 85 000:n alle 5-vuotiaan arvioidaan kuolleen nälkään ja tauteihin Jemenissä
Ulkomaat
21.11.2018 18:38
Jemen-rauhankokouksen järjestäminen Ruotsissa varmistui