Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Urheilu

27.2.2022 16:26 ・ Päivitetty: 27.2.2022 16:26

Kalle Rovanperä ajoi Ruotsin rallin voittoon: ”Ihan oma, spontaani ele oli jättää viimeisen pätkän maalissa tuuletukset vähemmälle Ukrainan tilanteen takia”

LEHTIKUVA / HANNU RAINAMO

Kalle Rovanperä, 21, ajoi Ruotsin rallin voittoon, aivan kuten isänsä Harri 21 vuotta sitten. Kalle oli tuolloin neljä kuukautta vanha.

Pertti Knuuttila

– Ei tullut helpolla. Harvoin pystyy ensimmäiseltä lähtöpaikalta ajamaan voittoon. Nyt oli kelit sellaiset. Ihan tyytyväinen voi olla. Ihan oma, spontaani ele oli jättää viimeisen pätkän maalissa tuuletukset vähemmälle Ukrainan tilanteen takia. Eivätkä ajatukset voineet muutoin harhailla rallin aikana, sanoi Rovanperä ennen podium-seremonioita, ensimmäisenä isä-poika kuljettajina, jotka ovat voittaneet saman MM-rallin.

– On siistiä olla isän kanssa saman rallin voittaja. Yllättävän helpolla tuli kuitenkin. Se tuli omalla painolla. Tiedettiin milloin ei pysty vastaamaan ja rauhoitettiin ajoa. Aina pystyttiin sitten sopivilla osuuksilla puristamaan takaisin. Tykkäsin kun oli kunnon olosuhteet, vaikka jotkut osuudet olivat tylsiä, summasi Rovanperä nyt Ruotsin rallin nuorimpana voittajana.

Ilman hybridi-yksikön toimintaa päivään startannut Rovanperä sai aamulla tietää, ettei lisävoimaa ollut tarjolla ja että tallitoveri Elfyn Evansille oli mätkäisty 10 aikasakko reitiltä poistumisen takia lauantai-illan viimeisen erikoiskokeen maalissa tapahtuneen ulosajon takia. Siksi etumatka Evansiin oli kasvanut suurehkoksi 18,3 sekuntiin.

– Aamulla herätyksen jälkeen sain vasta molemmat tiedot. Ei se päivän taktiikkaan muuttanut muutoin, kuin että tiesin olevani voitossa kiinni ilman virheitä. Onneksi sunnuntain tiet olivat aika suoria ja nopeita, joissa ei hybridillä olisi ollut suurta vaikutusta muutenkaan. Tilanne olisi ollut vaikeampi, jos reitti olisi hitaampi ja enemmän risteyksiä, joissa paljon kiihdytyksiä, selvitti Rovanperä.

Rovanperän mukaan voittotaktiikkaan vaikutti tieto, missä tiet olivat jäädytettyjä ja missä ei. Se vaikutti rengastaktiikkaan, tosin moniin paikkoihin ei renkaita pystynyt säästämään jäädytettyjä tieosuuksia varten. Samaa vahvisti kartturi Jonne Halttusen kertoma.

– Tehtiin hyviä taktisia valintoja renkaissa. Perjantai oli selviytymistä. Ajattelin, että viiden joukossa, jos maalissa oltaisiin, olisi kaikki kotiin. Olin laskenut, että jos perjantai-iltana oltaisiin 25 sekuntia kärjestä, voitaisiin vielä ajaa voitosta, kertoi Halttunen, joka ajoi Rovanperän rinnalla uransa kolmanteen MM-voittoon. Ensimmäisen autokunta nappasi heinäkuussa Virosta ja toisen syksyllä Kreikasta.

Lisää aiheesta

Rallin kolmanneksi ajoivat Esapekka Lappi ja Janne Ferm.

– Olen tyytyväinen. Oli tarjolla enemmänkin. Yritin ajaa tänään kilpaa Neuvillen (Thierry) kanssa, mutta kynnet eivät pitäneet. Ei varmaan vaan ollut riskiottokykyä riittävästi, summasi Lappi.

– Tottakai, kun tilaisuus on ajaa paremmasta sijoituksesta, niin eläin herää sisällä. Ja aamun kolme ensimmäistä yritin. Kun Evans veti pihalle, niin ihan itse tällä iällä pystyin päättelemään, että tärkeää on tuoda auto maaliin ja tiimille tärkeät pisteet. Viimeisellä oli siksi merkitystä ajaa varman päälle.

– Perjantaina alkoi tosi hyvin. Täydellinen auto itselle. Pystyi ajamaan hyviä aikoja. Parannettavaa jäi jarrutuksiin. Monissa kohdissa hävisin paljon sekunteja liian aikaisista jarrutuksista. Maaliskuun lopulla ajetaan soratestejä Sardiniassa ja sitten heti perään asvalttitesti ennen Kroatian MM-rallia, selvitti Lappi.

TOYOTAN tallipomo Jari-Matti Latvala ylisti tiimiään ja totesi, että nyt saatiin hyvitys viime talven tappioon Rovaniemen Artic-rallissa. Hän ei pitänyt Evansin saamaa aikasakkoa oikein perusteltuna kilpailun tuomaristolta.

Rally2-luokan voittoon ajoi Skodalla Andreas Mikkelsen ja toiseksi Volswagenilla Ole-Christian Veiby. Kolmanneksi onnistui ajamaan M-Sportin Fordilla Jari Huttunen.

– Ilman kahta lähtöviivan sammutusta perjantaina ja yhtä risteyksen pitkäksi ajamista lauantaina voi olla tyytyväinen tulokseen. Ensimmäisen kerran ralli lumella, mutta virheitä turhan paljon. En odottanut, että pystyisin ajamaan täällä pohja-aikoja. Tavoite on saada kauden ohjelmaan Suomen MM-ralli Rally1-luokan autolla. Asiasta on keskusteltu, mutta ei vielä mitään varmaa. Nyt koitetaan kehittyä ja saada omat virheet pois, sanoi Huttunen, joka matkaa suoraan Uumajasta Walesiin M-Sportin päämajaan kahden päivän testeihin.

Rally3-luokassa Lauri Joona taipui lopulta tasaväkisen kilvanajon jälkeen pohjoisirlantilaiselle Jon Armstrongille 2,7 sekunnilla ja nousten yleiskilpailussa sijalle 15.

Kahden yliopiston, nuorekas Uumaja onnistui hyvin järjestelyissä. Ruotsin rallin päätteeksi ilmoitettiin rallin järjestäjän ja promoottorin toimesta, että seuraavat kaksi vuotta ajetaan Uumajassa MM-sarjan talviralli. Nähtäväksi jää, löytyykö Ruotsin rinnalle toinen oikea lumiralli.

– Kyllä pitkän tähtäimen tavoite on, että talviralleja voisi olla kaksi. Se ei tapahdu ensi vuonna. Mutta mahdollista se voi olla vuonna 2024, sanoi rallin MM-sarjan promoottorin tapahtumajohtaja Simon Larkin.

Suomen MM-rallilla Jyväskylässä ovat sopimukset vuosille 2022-23.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU