Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

2.7.2021 04:26 ・ Päivitetty: 2.7.2021 04:26

Kanadassa evakuoitu tuhat ihmistä maastopalojen tieltä

LEHTIKUVA / AFP

Läntisessä Kanadassa noin tuhat ihmistä on jouduttu evakuoimaan maastopalojen tieltä. Viranomaiset kertoivat asiasta paikallista aikaa torstaina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Brittiläisen Kolumbian provinssin pääministeri John Horgan kertoi, että alueella oli vuorokauden aikana havaittu yli 60 uutta maastopaloa.

Provinssin pelastusviranomaiset arvioivat, että kuumien ja kuivien olosuhteiden takia työtä on vielä edessä.

Kanadassa on rikottu lämpöennätyksiä alkuviikosta useina päivinä, ja mittari on noussut enimmillään liki 50 asteeseen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU