Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

22.3.2023 13:43 ・ Päivitetty: 22.3.2023 13:43

Kela: Tee hakemus -sivulla voi tehdä hakemuksen

Jukka-Pekka Flander

Valtaosaa Kelan etuuksista voi hakea nyt verkossa. Lomakkeiden lähettäminen Oma Kela -palvelussa on aiempaa helpompaa, kun lähes kaikkia Kelan etuuksia pääsee hakemaan palvelun Tee hakemus -sivulta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Jos Kelan etuudella ei ole verkkohakemusta, sitä haetaan lomakkeella. Kun asiakas lähettää hakemuksen verkossa, sitä ei tarvitse allekirjoittaa. Asiakas voi lähettää tarvittavat liitteet Lähetä liite -sivun kautta sen jälkeen, kun hän on lähettänyt hakemuksen. Hakemuksen täytyy olla pdf-muodossa.

Maaliskuussa verkkolomakkeella haettaviksi lisättiin opintoetuuksien, työttömyysturvan, vammaisten tulkkauspalvelun, sairaanhoidon ja perinnän hakemuslomakkeita.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU