Ulkomaat
19.11.2018 10:12 ・ Päivitetty: 19.11.2018 10:12
Kenraalin poika pakeni näyttävästi ja haavoittui vaikeasti – kertoo nyt, mitä mieltä nuoriso on oikeasti Kim Jong-unista
Suuri osa nuorista pohjoiskorealaisista ei tunne erityistä uskollisuutta maan johtajaa Kim Jong-unia (kuvassa) kohtaan, väittää Pohjois-Koreasta dramaattisesti viime vuonna paennut sotilas.
Oh Chong-song kertoo japanilaisen Sankei Shimbun -lehden haastattelussa suhtautumisen politiikkaan olevan välinpitämätöntä, koska johtoaseman periytyminen politiikassa otetaan annettuna.
Japanilaislehden mukaan Oh ei ole kuka tahansa rivisotilas vaan pohjoiskorealaisen kenraalin poika.
Ohin pako kotimaasta nousi kansainväliseksi uutiseksi vuosi sitten, kun hän ajoi Panmunjomin rajakylään ja juoksi aselepolinjan yli sotilaiden ampuessa hänen peräänsä. Näyttävä pako tallentui rajavyöhykkeen lukuisiin valvontakameroihin.
Oh haavoittui vaikeasti ja oli pitkään sairaalahoidossa Etelä-Koreassa. Hänellä ei kuitenkaan ole kaunoja ampujia kohtaan.
– He olisivat saaneet ankaran rangaistuksen, jos eivät olisi ampuneet. Heidän asemassaan minä olisin tehnyt sanoin, Oh kertoo.
Japanilaislehden haastattelu on tiettävästi ensimmäinen kerta, kun Oh puhuu julkisuudessa. Lehden mukaan japanilaiset tiedusteluviranomaiset ovat vahvistaneet hänen henkilöllisyytensä.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
16.11.2018 06:34
Pohjois-Korean diktaattorin Kim Jong-unin kerrotaan olleen valvomassa uuden huippuaseen testiä henkilökohtaisesti
Ulkomaat
8.10.2018 08:41
Pohjois-Korea raottaa jälleen verhoa
Ulkomaat
30.9.2018 07:03
”Hän kirjoitti minulle kauniita kirjeitä, upeita kirjeitä. Me rakastuimme.” – Trump ällistyttää taas
Ulkomaat
28.8.2018 04:34
Japani: Pohjois-Korea edelleen ”vääjäämätön uhka” – Kiina herättää vahvoja turvallisuushuolia