Kotimaa
13.8.2026 07:32 ・ Päivitetty: 13.8.2026 07:32
Keskustaedustajalta raju ehdotus: Tapa villisika, saat liki tonnin rahaa
Keskustan kansanedustaja Mikko Savola ehdottaa sikaruton leviämisen estämiseksi tapporahajärjestelmää villisioille.
Savolan mielestä villisikakannan nopea harventaminen ruton vaaravyöhykealueen ympäriltä vaatii rahallista kannustetta metsästäjille.
Savola ehdottaa, että valtio maksaisi ennalta määritetyltä harvennusalueelta tapetuista villisioista 700 euron palkkion.
Ruokavirastolta saa jo eläimistä 50-150 euron näytepalkkioita, ja sikayrittäjätkin ovat luvanneet metsästysseuroille vajaan parinsadan euron apurahoja kaatotyöhön.
Vajaan tuhannen euron rahasumma olisi Savolan mielestä tässä tilanteessa sopiva kannustin sianmetsästykseen.
Kansanedustaja arvioi tiedotteessaan, että sikateollisuudelle ja lihanviennille rutosta koituvat miljoonatappiot tulevat joka tapauksessa paljon kalliimmiksi, ellei tautia saada kuriin.
SUOMESSA OLI vuodenvaihteessa Luonnonvarakeskuksen arvion mukaan runsaat 2300 villisikaa.
Lisää aiheesta
Villisianmetsästys on eläinten varovaisuuden ja valppauden takia suhteellisen vaikeaa.
Lisäksi viranomaiset ovat antaneet Kaakonkulman ruttoydinalueelle luonnossaliikkumiseen rajoituksia, jotka koskevat kaikkea metsästystä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
