Politiikka
8.5.2022 13:49 ・ Päivitetty: 8.5.2022 13:49
Keskustanuoret kannattaa kannabiksen dekriminalisointia – haluaa myös lääkekannabiksen kasvatuksen maataloustukien piiriin
Keskustanuorten valtuuskunta kannattaa kannabiksen dekriminalisointia eli rangaistavuuden lopettamista ja haluaa selvittää kannabiksen laillistamisen haittoja ja hyötyjä.
Lisäksi keskustan nuorisojärjestö katsoo, että Suomessa pitäisi laajentaa lääkekannabiksen ammattimaista kasvatusta ja myyntiä ja tuoda se maataloustukien piiriin.
Keskustanuoret huomauttaa, että joka neljäs 15-69-vuotias suomalainen on kokeillut kannabista, joka on Suomen käytetyin laiton päihde.
- Tänä päivänä nuorten olla jopa helpompaa saada kannabista, kuin alkoholia. Pimeän talouden kautta hankitut päihteet eivät ole kenenkään etu. Kannabiksen dekriminalisointi auttaisi puuttumaan aidosti päihteen ongelmakäyttöön, perustelee Keskustanuorten puheenjohtaja Aleksi Sandroos tiedotteessa.
Laillistamisen hyvänä puolena voisi Sandroosin mukaan nähdä selkeän sääntelyn ja verotulojen mahdollistamisen.
Keskustan kansanedustaja Mikko Kärnä tukee keskustanuorten kantaa. Hän kirjoittaa asiasta Twitterissä:
Hienoa @Keskustanuoret @aleksisandroos! Radikalisminne on pian yhtä kovaa kuin allekirjoittaneella.😁
Toivottavasti nyt tulee samalla myös muutos nuuskakantaan!#keskustanuorethttps://t.co/enUWVLLocv
— Mikko Kärnä 🇫🇮🇺🇦 (@KarnaMikko) May 8, 2022
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.