Teatteri ja Tanssi
15.4.2019 07:42 ・ Päivitetty: 15.4.2019 07:42
Kinky Boots tepastelee ensi vuonna Tampereelle
Helsingin Kaupunginteatteri ja Tampereen Työväen Teatteri toteuttavat maamme oloissa ainutlaatuisen konseptiyhteistyön: HKT:ssä tällä kaudella täysille katsomoille esitetty musikaali Kinky Boots saa uuden ensi-illan TTT:n Suurella näyttämöllä syksyllä 2020. Menestysmusikaali nähdään Tampereella HKT:n tuotannon ohjaaja Samuel Harjanteen työryhmän suunnitelman mukaisena tuotantona.
Helsingin Kaupunginteatterin ensi-ilta oli 30.8.2018 ja viimeinen esitys on 11.5.2019. Tällöin musikaalin on nähnyt noin 100 000 katsojaa 107 loppuunmyydyssä esityksessä. Kinky Boots on HKT:n musikaaleista 2000-luvun katsotuin.
Teatterit ovat tehneet yhteistyötä aiemminkin, mutta ei tässä kokoluokassa.
– Yhteistyö vastaa paremman alueellisen saavutettavuuden haasteisiin ja edustaa ajattelua, jossa yhteiskunnan rahoittamat teatterit kehittävät rakenteita, joissa korkea laatu ja kustannustehokkuus kohtaavat. Hyvää ei kannata heittää pois. Tämä on samanaikaisesti laadunjalostusta ja kierrätystä, toteaa TTT:n johtaja Otso Kautto.
Rooleissa tullaan näkemään sekä TTT:n näyttelijöitä että HKT:stä tuttuja kasvoja. Helsingin tuotannosta Tampereella nähdään muun muassa drag queen Lolan roolissa säihkyvä Lauri Mikkola ja tehtaanomistaja Charlie Pricen roolissa loistava Petrus Kähkönen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
