Kotimaa
5.3.2019 19:03 ・ Päivitetty: 5.3.2019 19:04
Kohufirma Esperi Carelta ilmoitus: Palkkaa satoja
Hoivayhtiö Esperi Care palkkaa satoja uusia työntekijöitä toimintansa parantamiseksi, yhtiö kertoo tiedotteessaan.
Perinteisten rekrytointien ohella yhtiö aloittaa huhtikuussa hoiva-avustajien koulutusohjelman ulkopuolisen koulutuksentarjoajan kanssa. Sen tarjoama tutkinto on lähihoitajan opintoihin valmistava koulutus.
Lisäksi yhtiö aikoo koota laaturyhmän, joka koostuu yhtiön ulkopuolisista asiantuntijoista. Ryhmä saa vapaat kädet tarkistaa ja arvioida yhtiön toimintaa, ja sen tulokset tullaan Esperi Caren mukaan luovuttamaan virkamiesten ja poliitikkojen käyttöön.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
25.2.2019 12:52
Valvira pyytää Esperi Carelta tarkempia selvityksiä Ulrikan toiminnasta: ”Kyllä me olemme saaneet vastauksia, mutta edellytämme vielä tarkennusta”
Politiikka
4.3.2019 05:09
Yle: Esperin mielenterveyskuntoutujien yksikkö Espoossa lopetetaan
Politiikka
20.2.2019 14:07
Lehti: Tässä on hoivakotikohun käynnistänyt lähihoitaja – ”Olen todella tyytyväinen, että kupla puhkesi”