Politiikka
26.4.2018 13:40 ・ Päivitetty: 26.4.2018 13:40
Kokoomusvaikuttaja haukkuu Harkimon väitteen lyttyyn: ”Tämä on täyttä potaskaa”
Kokoomusnuorten puheenjohtaja Henrik Vuornos jatkaa kirjoitussarjansa toisessa osassa kokoomuksesta eronneen Harry Harkimon toiminnan arvioita. Vuornos sanoo, että politiikka on kärsivällisyyslaji.
”Kansanedustaja Elina Lepomäki puki asian hienosti sanoiksi sanoessaan, että hitaus ei ole demokratian ongelma, vaan sen ominaisuus.”
Harkimolle on pelattu poikkeuksellisen keskeisiä vaikuttamisen paikkoja, mutta hän ei ole niitä käyttänyt.
Vuornos muistelee, kuinka kesäkuussa 2016 puoluekokouksen jälkeen tuore puheenjohtaja Petteri Orpo antoi ensimmäisen kauden kansanedustaja Harkimolle poikkeuksellisen tehtävän. Harkimo nimettiin vetämään kokoomuksen strategiatyötä.
”Strategiatyöryhmä kokoontui vain muutaman kerran. Työryhmä aloitti työnsä, mutta Harkimon into työhön lopahti muutaman kokouksen jälkeen. Lopulta työryhmä ei tehnyt mitään, vaan uusi strategia valmisteltiin muiden voimien kera ja hyväksyttiin puolue-elimissä. Harkimolla oli elämänsä tilaisuus muuttaa Suomen yhden suuren valtapuolueen toimintakulttuuria, mutta lopulta hän ei edes tiennyt, mikä kyseinen strategia on.”
Vuornos pohtii, että ehkä Harkimolla oli kiireitä tai hän ei muuten kokenut prosessia omakseen.
”Harkimo kuitenkin väitti keskiviikkona, että “kukaan (puolueista) ei koskaan ole kysynyt mitä mieltä olen”. Tämä on täyttä potaskaa, ja asia on oikeastaan taas kerran miltei päinvastoin. Harkimolle on pelattu poikkeuksellisen keskeisiä vaikuttamisen paikkoja, mutta hän ei ole niitä käyttänyt.”
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
25.4.2018 18:45
Kokoomusnuorten puheenjohtaja röykyttää rajusti Hjallis Harkimoa – paljastaa myös hyvin harvinaisen jääviystapauksen
Politiikka
25.4.2018 10:42
Mitä Lepomäki vihjaa kirjoittaessaan, ettei hänellä ole tulevaisuutta puolueessa? – lupaa kertoa vasta huomenna
Politiikka
24.4.2018 16:16
Kokoomuksen jättänyt Harkimo kommentoi päivän ykkösuutista: ”Tämä on just tätä poliittista pelleilyä”