Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

9.4.2024 05:02 ・ Päivitetty: 9.4.2024 05:02

Kolmen maan johtajat vetoavat Israeliin: ”Kärsimyksen on loputtava nyt”

AFP / LEHTIKUVA / SAID KHATIB

Ranska, Egypti ja Jordania kehottavat Israelia hylkäämään aikeensa hyökätä Rafahin kaupunkiin Gazassa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Maiden johtajien yhteisen kannanoton mukaan hyökkäys aiheuttaisi vain lisää kuolemaa ja kärsimystä ja kohottaisi alueellisen eskalaation vaaraa.

Useissa eri medioissa maanantaina julkaistussa kannanotossa Ranskan presidentti Emmanuel Macron, Egyptin presidentti Abdel Fattah al-Sisi ja Jordanian kuningas Abdullah kehottavat Israelia välittömään tulitaukoon sodassa äärijärjestö Hamasia vastaan.

Lisäksi maiden johtajat kehottavat Hamasia vapauttamaan kaikki panttivankinsa.

-  Gazan sodan ja sen aiheuttaman katastrofaalisen humanitaarisen kärsimyksen on loputtava nyt, muun muassa ranskalaisessa Le Monde -lehdessä ja Washington Postissa Yhdysvalloissa julkaistussa mielipidekirjoituksessa sanotaan.

Macron, al-Sisi ja Abdullah peräänkuuluttavat myös Gazaan päästettävän avun kasvattamista massiivisesti.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu sanoi maanantaina, että Rafahiin tehtävän hyökkäyksen alkamisajankohta on päätetty.

Hän ei kertonut milloin hyökkäys tehdään, mutta sanoi sen olevan välttämätön. Israelin pääliittolainen Yhdysvallat on ilmoittanut vastustavansa maahyökkäystä. Yhdysvaltain ulkoministeriön mukaan hyökkäys olisi erittäin vahingollinen paitsi siviileille myös Israelin omalle turvallisuudelle.

Hamas ilmoitti maanantaina perehtyvänsä luonnokseen sopimuksesta aselevosta ja panttivankien vapauttamisesta. Aselevosta on käyty neuvotteluja Kairossa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU