Politiikka
2.11.2022 13:40 ・ Päivitetty: 2.11.2022 13:40
Koululaisryhmien maksuttomat matkat päättyvät vuonna 2024 – näin lippujen hinnat muuttuvat HSL-alueella
Helsingin seudun liikenne HSL lopettaa koululaisryhmien maksuttomat matkat vuoden 2024 alusta.
HSL:n hallitus päätti eilen kokouksessaan, että koululaisryhmien matkat ovat vielä ensi vuonna maksuttomia, mutta sen jälkeen rahoitusvastuu matkoista siirtyy kunnille.
Kunnat voisivat ostaa könttäsummana matkustusoikeuden kaikille varhaiskasvatuksen ja koululaisten ryhmille niin halutessaan.
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaiskaupunginjohtaja Nasima Razmyar (sd.) otti kantaa päätökseen tuoreeltaan.
– En pidä reiluna, että yhtymän talous kaatuu koulutuksen järjestäjien vastuulle, hän tviittasi.
Monet tahot vetosivat maksuttomien matkojen puolesta ennen ratkaisevaa kokousta. Razmyar vaati, että koululaisryhmien maksuttomat matkat pitää ehdottomasti säilyttää.
– Tämä on painava yhdenvertaisuuskysymys helsinkiläiskouluille. Lapsille kuuluvat yhdenvertaiset mahdollisuudet koko kaupunkiin oppimisen paikkana, Razmyar kirjoitti Twitterissä.
Lisää aiheesta
Hän muistutti Demokraatin haastattelussa, että koululaisryhmien matkojen maksuttomuus oli aikoinaan pitkän taistelun tulos. Tarkoituksena on niin koulujen kuin oppilaiden yhdenvertaisuuden lisääminen.
Razmyar huomautti, että lippujen maksuttomuus on helpottanut myös opettajien työtä, kun aikaa ei mene rahoituksen järjestämiseen ja lippujen hankintaan.
MYÖS pääkaupunkiseudun opettajayhdistykset olivat lähestyneet kuntayhtymää kannanotolla, jossa ne ihmettelevät aikeita.
Yhdistykset muistuttivat, että maksuttomista koululaismatkoista ei tule HSL:lle merkittäviä kuluja. Ne huomauttivat myös, että maksuttomuuden poistamisella olisi suora vaikutus siihen, kuinka tehokkaassa käytössä kaupunkien kulttuuri- ja liikuntapalvelut ovat.
Opettajayhdistysten mukaan maksuttomat matkat ehkäisevät myös segregaatiota ja lisäävät yhdenvertaisuutta.
HSL:N HALLITUS päätti myös lippujen hinnoista. Esimerkiksi 30 vuorokauden AB- tai BC-lippu maksaa vuoden alusta 70,60 euroa tai jatkuvalla säästötilauksella 58,80 euroa. Kertalipun hinta nousee 2,80:stä 3,10 euroon.
Sen sijaan ABCD:n 30 vuorokauden kausilippu laskee 23 prosenttia eli 142,70 eurosta 109,70 euroon ja kertalippu 21 prosenttia 5,70 eurosta 4,50 euroon. Lisäksi opiskelijoiden ja 70 vuotta täyttäneiden lippujen alennusprosentti on vuoden alusta alkaen 40 prosenttia nykyisen 45 prosentin sijaan.
Joukkoliikenteen tarkastusmaksu on myös nousemassa nykyisestä 80 eurosta sataan euroon.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
31.10.2022 14:11
Koululaisryhmien matkat maksullisiksi? – nyt älähtävät pääkaupunkiseudun opettajat
Mielipiteet
24.10.2022 13:04
HSL:n suunta on käsittämätön – saavutettava ja edullinen joukkoliikenne on pääkaupunkiseudun etu
Politiikka
24.10.2022 11:39
Nasima Razmyar huolissaan HSL:n esityksestä: ”Totaalista ymmärtämättömyyttä”