Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

24.9.2026 04:40 ・ Päivitetty: 24.9.2026 05:40

Lähes kaikki työikäiset syövät liikaa suolaa – yli 40 prosentilla miehistä verenpaine koholla

LEHTIKUVA / KIMMO MÄNTYLÄ

Lähes kaikki Suomen työikäiset syövät suolaa enemmän kuin ravitsemussuositukset sallivat. Asiasta kertovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ja Sydänliitto.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kansallisten suositusten mukaan suolaa tulisi saada vuorokaudessa enintään viisi grammaa. Tuore tutkimus kuitenkin kertoo, että vuonna 2023 työikäisten miesten suolan saanti oli keskimäärin 10,3 grammaa ja naisten 7,6 grammaa vuorokaudessa.

Suurin osa tästä saadaan viljavalmisteista, lihavalmisteista, sekä juustoista ja erilaisista valmisaterioista.

LIIALLINEN suolan nauttiminen nostaa verenpainetta ja kuormittaa pitkällä aikavälillä myös munuaisia. Suomalaisten verenpaineet laskivat 2000-luvun alkuun asti vuosikymmenien ajan, mutta myönteinen kehitys on sittemmin tasaantunut.

Vuonna 2023 työikäisistä miehistä 43 prosentilla ja naisista 32 prosentilla verenpaine oli koholla tai heillä oli verenpainelääkitys. Runsaan suolan saannin lisäksi verenpaineeseen vaikuttavat esimerkiksi elintavat, lihavuus, ikä ja perimä.

THL:n ja Sydänliiton mukaan elintarvikkeiden terveysperusteinen veromalli helpottaisi terveellisten valintojen tekemistä ja rohkaisisi elintarviketeollisuutta kehittämään entistä terveellisempiä tuotteita.

Terveysperusteinen veromalli on yksi THL:n ja Sydänliiton ehdottamista ratkaisuista tulevalle hallituskaudelle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU