Politiikka
25.11.2019 11:46 ・ Päivitetty: 25.11.2019 11:46
Lasse Laatunen: Nelikko toivoi, että Medialiitto pyörtää vastustuksensa – ”Jos yhteiskunta uhkaa pysähtyä, pitää panna periaatteet ja säännöt sivuun”
Neljän työmarkkinakonkarin selvitysryhmä tiesi hyvin, että Medialiitto vastustaa Postin lakon sovitteluksi esitettyä ideaa, mutta kokeili sitä silti. Nelikko esitti viikonloppuna, että kiistan keskiössä olleille pakettilajittelijoille olisi tehty yrityskohtainen työehtosopimus, joka olisi ollut Paltan ja PAUn välisen työehtosopimuksen mukainen.
Selvitysryhmään kuulunut eläköitynyt EK:n työmarkkinajohtaja Lasse Laatunen kertoi STT:lle, että nelikko toivoi Medialiiton pyörtävän vastustuksensa mallille.
– Medialiitolla oli hallituksensa eilen koolla, ja totta kai me uskottiin, että tässä tilanteessa, missä heidän jäsenyrityksensä Posti on, työnantajaliitto tulisi apuun, Laatunen sanoi.
Laatusen mukaan nelikko myös toivoi Medialiitosta sitä tahoa, joka purkaa tilanteen, jossa tukilakot haittaavat merkittävästi yrityksiä ja kansalaisia.
– Kysymys on siitä, että jos yhteiskunta uhkaa pysähtyä, pitää panna periaatteet ja säännöt sivuun ja tehdä vaan kylmästi ratkaisu, joka purkaa tilanteen.
Kvartetti kävi kahden päivän aikana ryhmässä läpi kaikki mahdolliset ratkaisuvaihtoehdot, joista nyt kaatunut oli Laatusen mielestä lähimpänä hyväksymistä.
Medialiitto kuitenkin vastusti ratkaisuvaihtoehtoa. Liiton mukaan työehtokiistan osapuolten tiedossa on ollut jo keväästä asti, että Medialiitto sopii ainoastaan Teollisuusliiton kanssa.
Lisää aiheesta
– Perjantaina kerroimme sen selvästi myös selvitysryhmälle. He tiesivät kantamme, että se on meille mahdoton reitti olla tässä osapuolena, sanoi Medialiiton toimitusjohtaja Jukka Holmberg.
Postin työkiista on kilpistynyt 700 pakettilajittelijaan, jotka Posti siirsi Posti Palvelut -tytäryhtiöönsä ja Teollisuusliiton ja Medialiiton välisen halvemman työehtosopimuksen piiriin. PAU on vastustanut siirtoa työehtojen heikentymisen takia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
25.11.2019 08:49
AKT:n Piirainen: ”Tarvittaessa teemme uusia tukitoimia, jos näillä ratkaisua ei vielä synny”
Politiikka
25.11.2019 06:47
”Röyhkeää Medialiitolta” – Ville Niinistö hämmästelee miksei paikallinen sopiminen kelvannut
Politiikka
25.11.2019 10:42
Tehyltä avaus: Näin työehtoshoppailua voisi estää – ”Ihan takuulla on olemassa keino”