Ulkomaat
12.2.2021 09:09 ・ Päivitetty: 12.2.2021 09:32
Lavrovilta kova uhkaus: Venäjä on valmis katkaisemaan välinsä EU:n kanssa
Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin mukaan maa on valmis katkaisemaan välinsä Euroopan unioniin, jos Venäjää vastaan asetettaisiin jälleen pakotteita, jotka vaarantavat maan talouden.
Ministerin kommentit ovat osa pidempää haastattelua, joka julkaistaan myöhemmin tänään.
Ministeriö on tähän mennessä julkaissut haastattelusta pienen otteen, jossa Lavrovilta kysyttiin mahdollisesta välirikosta Venäjän ja EU:n välillä. Kommenteista on kertonut myös venäläinen uutistoimisto Interfax.
Ministerin mukaan Venäjä ei halua eristäytyä muusta maailmasta, mutta Venäjän tulee olla valmis myös tähän.
– Jos haluat rauhaa, sinun on syytä olla valmis myös sotaan, hän muotoilee haastattelussa.
Lavrovin kommenteista on kertonut myös venäläinen uutistoimisto Interfax. Lavrovia haastatteli venäläinen toimittaja ja propagandisti Vladimir Solovjov, joka on julkaissut ministeriön jakaman haastatteluotteen myös omalla Telegram-kanavallaan.
Venäjä varoitti jo torstaina olevansa valmis vastaamaan samalla mitalla, jos EU asettaisi maalle pakotteita oppositiovaikuttaja Aleksei Navalnyin vangitsemisen ja häntä tukeviin mielenosoittajiin kohdistuneiden kurinpalautusten vuoksi.
Lisää aiheesta
Ehdottomaksi muutettu Navalnyin vankilatuomio on hiertänyt Venäjän suhteita länsimaihin. Oppositiovaikuttajan kohtelu on johtanut laajoihin Navalnyia tukeviin mielenosoituksiin Venäjällä. Poliisi on ottanut tuhansia kiinni mielenosoituksien yhteydessä.
Lavrovin on luonnehdittu käyttäneen Borrellia ovimattona.
EU:n ulkosuhteita johtava Josep Borrell kertoi aiemmin tällä viikolla ehdottavansa, että unioni asettaisi uusia pakotteita Venäjälle ja kritisoi Navalnyin vangitsemista ja viranomaisten toimia mielenosoituksissa.
Venäjän ulkoministeriön edustaja Maria Zaharova varoitti torstaina EU:ta, ettei unionin tulisi ryhtyä hätäisiin toimiin. Zaharovan mukaan kaikki uudet pakotteet saisivat väistämättä ”sopusuhtaisen vastauksen”.
Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) ja ulkoministeri Lavrovin tapaaminen ensi maanantaina Pietarissa kiinnostanee kansainvälisestikin sen jälkeen, kun Borrellin vierailu Moskovassa epäonnistui nolosti helmikuun alkupuolella.
Venäjä julkaisi Lavrovin ja Borrellin yhteisen tiedotustilaisuuden aikana tiedotteen, jossa se kertoi karkottavansa maasta Saksan, Puolan ja Ruotsin diplomaatteja. Lavrovin on luonnehdittu käyttäneen Borrellia ovimattona.
Haaviston ja Lavrovin on määrä keskustella vierailun aikana muun muassa Navalnyin tilanteesta ja EU:n ja Venäjän välisistä suhteista, jotka ovat tällä hetkellä äärimmäisen kireät.
EU-maiden ulkoministerien on määrä keskustella Venäjän osalta seuraavista siirroista 22. helmikuuta.
Uutista päivitetty klo 11.32.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
9.2.2021 17:38
”Lavrov kohteli ovimattona” – Suomalaismepit pitävät EU:n ykkösdiplomaatin Moskovan vierailua nöyryyttävänä
Ulkomaat
5.2.2021 15:40
Venäjä antaa lähtöpassit EU-diplomaateille – Borell ja Ruotsi kritisoivat karkotuksia
Ulkomaat
5.2.2021 08:57
Borrell: Venäjän ja EU:n suhde heikko, mutta hiljaisuuden muuria ei saa nousta
