Kotimaa
17.9.2018 14:23 ・ Päivitetty: 17.9.2018 14:23
Mies lähti metsään pitkäpiippuisen aseen kanssa itsetuhoisessa mielentilassa ja ampui ainakin kerran – Liki kymmenen poliisipartiota oli ottamassa miestä kiinni
Poliisi otti maanantaina iltapäivällä kiinni aseistautuneen miehen Virroilla Pirkanmaalla. Mies oli poliisin mukaan lähtenyt metsään pitkäpiippuisen aseen kanssa.
Noin nelikymppinen paikkakuntalainen mies on poliisin mukaan ollut itsetuhoisessa mielentilassa. Hän ampui metsässä ainakin yhden laukauksen. Miehellä ei poliisin mukaan ole aseenkantolupaa. Ase oli peräisin hänen isänsä asekaapista.
Sisä-Suomen poliisi varautui vaarallisen henkilön kiinniottoon. Miestä kiinniottamassa oli lähes kymmenen poliisipartiota.
Miestä epäillään ampuma-aserikoksesta, ampuma-aserikkomuksesta ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, kertoo poliisi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.