Politiikka
17.9.2017 10:13 ・ Päivitetty: 17.9.2017 10:13
”Miksi kutsuisimme eduskuntaa johtavaa henkilöä, jos Suomi itsenäistyisi nyt?” – Aamulehden kielilinjaus saa sekä tukea että täystyrmäyksen
Aamulehti kertoi eilen, että se käyttää jatkossa eduskunnan puhemiehestä ilmaisua eduskunnanpuheenjohtaja. Lehti haluaa edistää kielineutraaliutta. Demokraatti uutisoi puolestaan tänään, kuinka eduskunnan nykyinen puhemiehistö tai puheenjohtajisto suhtautuu Aamulehden linjaukseen.
Eduskunnan puhemies tai puheenjohtaja Maria Lohela (sin.) sanoi sunnuntaina Demokraatille pitävänsä Aamulehden avausta mielenkiintoisena. Lohelan mukaan hän suhtautuu avoimin mielin asiaan ja kaipaa asiasta lisää keskustelua.
– Minua ei häiritse se, että minua kutsutaan eduskunnan puhemieheksi, mutta olen nuoremman sukupolven edustaja ja arvostan sitä, että kieli muuttuu ja mukautuu.
Myös puheenjohtajiston ulkopuoliset kansanedustajat ovat ottaneet asiaan kantaa sunnuntaina. SDP:n Maarit Feld-Ranta heitti Twitterissä koepallon.
”Ajatusharjoitus. Suomi itsenäistyisi nyt, eikä 100 vuotta sitten. Miksi kutsuisimme eduskuntaa johtavaa henkilöä?”
Vihreiden Ville Niinistö antoi ”pisteet” Aamulehdelle.
”Olemme ensisijaisesti ihmisiä – lisää yksilönvapautta, vähemmän ennakko-odotuksia ja lokerointia.”
Lisää aiheesta
Vihreiden Ozan Yanar liputtaa niinikään termiuudistuksen puolesta.
”Minusta on ollut outoa käyttää termiä ”rouva puhemies” eduskunnan istunnoissa. Aamulehti on oikeassa, puheenjohtaja olisi nykypäivää.”
Perussuomalaisten Ville Tavio lukeutuu kriittisiin.
”Puhemies Lohela tahtoo FB päivityksensä perusteella feministisestä syystä, että häntä aletaan kutsua puheenjohtajaksi. Uuvatti meininkiä!”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.