Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

25.11.2019 16:46 ・ Päivitetty: 25.11.2019 16:46

Näin Postin tukilakkojen vaikutukset näkyvät tiistaina

Postin tukilakkojen vaikutukset näkyvät edelleen tiistaina. Finnair peruu seitsemän kaukolentoa Ilmailualan Unionin (IAU) maanantaisen tukilakon vuoksi. Kyse on paluulennoista sellaisille lennoille, jotka eivät maanantaina päässeet lähtemään matkaan. Joillain Euroopan ja kotimaan lennoilla on tiistaina rajoitettu ruoka- ja juomatarjoilu.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Lentojen oli tarkoitus lähteä San Franciscosta, Tokiosta, Hongkongista, Shanghaista, Soulista, Pekingistä ja Bangkokista, ja saapua Helsinkiin.

Finnairin viestinnästä kerrotaan, että yhtiö pyrkii reitittämään uudelleen matkustajat, joihin peruuntumiset vaikuttavat. Yhtiö on yhteydessä matkustajiin tekstiviestillä tai sähköpostilla. Vaihtoehtoina on myös vaihtaa toiseen Finnairin tai Norran liikennöimään lentoon 1. joulukuuta asti tai hakea hyvitystä käyttämättömästä lipusta.

Finnair perui sunnuntailta ja maanantailta yli 250 lentoa IAU:n tukilakon vuoksi. Lisäksi maanantaina Lufthansa perui kolme vuoroa sekä Turkish Airlines ja Qatar Airways kumpikin yhden.

Lakkomaanantai sujui Helsinki-Vantaan-lentoasemalla pääosin rauhallisesti, vaikka ajoittaisia jonoja esiintyikin, kertoi Mari Kanerva Finnairin viestinnästä sähköpostitse.

Pääkaupunkiseudun bussinkuljettajien lakon vaikutusten ei pitäisi enää näkyä linja-autoliikenteessä tiistaina, vaan bussit kulkevat normaalisti.

Rautateillä uusia tukilakkoja

Lisää aiheesta

Rautatiealan Unioni RAU ilmoitti maanantaina uusista vuorokauden mittaisista tukilakoista postikiistaan liittyen. Ne uhkaavat alkaa VR:n ja Finrailin toimihenkilöiden myötätuntolakolla tulevana perjantaina, RAU kertoo tiedotteessa.

VR:n HSL-alueen liikenne ja Etelä-Suomen taajamaliikenne uhkaavat pysähtyä ensi viikon maanantaina ja VR:n henkilökaukoliikenne ja tavaraliikenne tiistaina.

Junaliikenne uhkaa pysähtyä täysin vuorokaudeksi 9. joulukuuta, sillä liikenteenohjaus keskeytetään aamulla.

Myötätuntolakoilla tuetaan Posti- ja logistiikka-alan Unioni PAUn taistelua työehtojen heikentämistä vastaan.

– Työtaistelun ulkopuolelle rajataan henkeen, terveyteen, ympäristön vaarantumiseen tai yleiseen turvallisuuteen vaikuttavat tehtävät, RAUn tiedotteessa sanotaan.

Aiemmin RAU on tukenut PAUta vuorokauden mittaisella saarrolla, joka pysäytti rautateiden tavaraliikenteen turvaamisen ja ohjauksen tiistaina illalla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU