Politiikka
8.2.2022 09:09 ・ Päivitetty: 8.2.2022 09:09
Niikko on poistanut tviittinsä – näin Purra kommentoi, kun häneltä kysyttiin päivitykseen kantaa
Perussuomalaiset jätti tänään yhdessä kristillisdemokraattien ja Liike nytin kanssa välikysymyksen polttoaineiden ja sähkön hintojen noususta.
Tiedotustilaisuudessa media kysyi perussuomalaisten puheenjohtajalta Riikka Purralta myös kantaa ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan, kansanedustaja Mika Niikon kohun nostaneeseen tviittiin.
Entinen perussuomalaisten kansanedustaja Reijo Tossavainen kommentoi aiemmin Twitterissä, että eilen käyty Ranskan presidentti Emmanuel Macronin ja Venäjän presidentti Vladimir Putinin 5,5 tunnin neuvottelu ”oli tähän asti ehkä myönteisin merkki neuvotteluratkaisun mahdollisuudesta”.
Hänen tviittiinsä vastasi perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko.
– Nyt pitäisi sitten Macronin tai jonku muun astua julkisuuteen ja sanoa että Ukraina ei liity Natoon. Muutoin neuvottelut ei onnistuneet Venäjän näkökulmasta ja seuraukset on karmivat. Eikö Lännestä löydy yhtä viisasta päämiestä joka Venäjän tuntee? Niikko kirjoitti.
Nyttemmin hän on kuitenkin poistanut tviittinsä.
Riikka Purra totesi välikysymystilaisuudessa, ettei ole ehtinyt lukea Mika Niikon tviittejä eikä ole varautunut vastaamaan asiaan.
Lisää aiheesta
– Perussuomalaisten yleinen turvallisuuspoliittinen linja tukee sitä, että mailla on omat oikeutensa päättää turvallisuuspoliittisista ratkaisuistaan. Me emme ota kantaa tällaisiin asioihin yleisemmin, Purra kuitenkin sanoi.
Purran otettua yleisellä tasolla etäisyyttä kansanedustajan tviitin linjaukseen, häneltä kysyttiin, aikooko hän keskustella asiasta Niikon kanssa.
– Jos saisin perehtyä tähän asiaan ensin niin sitten voin myös kommentoida sitä toimittajille, Purra vastasi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
8.2.2022 08:19
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan Ukraina-tviitti puhuttaa – ”Käsittämättömän ajattelematon”