Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kirjallisuus

16.4.2026 07:58 ・ Päivitetty: 16.4.2026 08:29

Nimet julki: Duudsonit-Jukka valitsee yhden Finlandia-voittajista

VESA MOILANEN / LEHTIKUVA

Tämän vuoden kirjallisuuden Finlandia-palkintojen lautakunnat ja valitsijat on nimetty, kertoo Suomen Kirjasäätiö tiedotteessaan.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kaunokirjallisuuden Finlandian valitsee oopperalaulaja Helena Juntunen, tietokirjallisuuden toimitusjohtaja Ilkka Paananen ja lasten- ja nuortenkirjallisuuden suomalaisen esiintyjäryhmä Duudsonien jäsen Jukka Hildén.

Tietokirjallisuuden palkintolautakunnan puheenjohtaja on tuottaja ja uutispäällikkö Mari Haavisto. Lasten- ja nuortenkirjallisuuden palkintolautakuntaa johtaa kasvatustieteilijä, professori Arniika Kuusisto ja kaunokirjallisuuden palkintolautakuntaa yrittäjä Jonna Tapanainen.

Palkintojen ehdokaskirjat julkaistaan marraskuun alussa. Voittajat paljastetaan 26. marraskuuta.

Kaunokirjallisuuden Finlandia on jaettu vuodesta 1984 alkaen. Tietokirjallisuuspalkinto on jaettu vuodesta 1989 ja lasten- ja nuortenkirjallisuuden palkinto vuodesta 1997. Jokainen palkinto on arvoltaan 30 000 euroa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU