Työmarkkinat
2.2.2020 15:04 ・ Päivitetty: 2.2.2020 15:04
Nyt tuli Metsäteollisuuden sapekas reaktio lakkojen pidennyksiin – syytös riidankylvämisestä: ”Eivät piittaa lainkaan jäsentensä työpaikoista”
Niin Paperiliitto kuin Teollisuusliitto ilmoittivat tänään pidentävänsä lakkoja viikolla. Ne katsovat työnantajan joustamattomuuden syyksi, ettei neuvotteluissa edetä.
Nyt myös Metsäteollisuus on vastannut tiedotteella tilanteeseen. Metsäteollisuuden mukaan Paperiliitto ja Teollisuusliitto jatkavat teollisuuden alasajoa.
Tiedotteen mukaan Metsäteollisuus ry tavoittelee toimialan kustannuskilpailukykyä parantavia työehtoratkaisuja paperi-, kartonki- ja selluteollisuuteen sekä mekaaniseen metsäteollisuuteen.
”Ammattiliittojen ilmoitukset lakkojen laajentamisesta osoittavat, että Paperiliitto ja Teollisuusliitto eivät piittaa suomalaisten tehtaiden tulevaisuudesta, saati jäsentensä työpaikoista”, Metsäteollisuus tiedottaa.
– On erittäin valitettavaa, että ammattiliitoista ei löydy kykyä vastuunkantamiseen vaan riidankylväminen suhteettomilla lakoilla jatkuu. Me teemme kaikkemme, jotta saavutamme ratkaisun, joka parantaa suomalaisen tuotannon kansainvälistä kustannuskilpailukykyä, Metsäteollisuus ry:n työmarkkinajohtaja Jyrki Hollmén toteaa.
Metsäteollisuus menee, toisin kuin työntekijäpuoli, varsin yksityiskohtaisiin asioihin omassa tiedotteessaan.
”Metsäteollisuus ry on tavoitellut jo viikkoja kestäneissä neuvotteluissa kustannuskilpailukykyä parantavaa kokonaisuutta ja muuhun kotimaiseen vientiteollisuuteen sekä keskeisiin kilpailijamaihin nähden tasavertaisia työehtoja.”
Metsäteollisuuden mukaan neuvottelupöydässä on etsitty ratkaisua ”erittäin kalliiden ja pitkien juhannus- ja jouluaikojen kustannusten kohtuullistamiseen sekä ulkoisen työvoiman käytön laajentamiseen samoilla periaatteilla kuin muilla teollisuudenaloilla Suomessa”. Lisäksi on neuvoteltu työaika- ja palkkausjärjestelmän yksinkertaistamisesta ja ay-jäsenmaksujen keräämisen siirtämisestä liittojen vastuulle.
– Ammattiliitot eivät piittaa lainkaan jäsentensä työpaikoista ja suomalaisten tehtaiden elinkelpoisuudesta. Kilpailukykyä rampautetaan nyt vuosiksi eteenpäin. Metsäteollisuus ry tuntee vastuunsa kotimaisesta työllisyydestä ja on yhä valmis hakemaan ratkaisua mahdollisimman nopealla aikataululla, Hollmén lisää tiedotteessa.
Ammattiliitot ovat Metsäteollisuuden mukaan tavoitelleet neuvotteluissa työajan lyhentämistä ja muita lisäetuja. Metsäteollisuus pitää vaatimuksia suhteettomina.
”Mekaanisessa metsäteollisuudessa työvoimakustannukset Suomessa ovat 3–4 kertaa korkeammat kuin Baltiasta ja Puolasta tulevilla kilpailijoilla. Alalla olisi suuri tarve alentaa jatkuvan käynnin kustannuksia, jotta tuotantokapasiteetti saataisiin täyteen käyttöön. Jos jatkuva käynti saataisiin kustannuksiltaan kannattavaksi, työntekijöiden työaika lyhenisi monikertaisesti kiky-tunteihin nähden. Jatkuva käynti mahdollistaisi myös alan työpaikkojen lisäämisen”, Metsäteollisuus näkee.
– Mekaanisen metsäteollisuuden tilanne on umpikujassa. Teollisuusliitto ei neuvottele, ennen kuin sopimuksia syntyy muissa pöydissä. Lisäksi Teollisuusliitto levittää väärää tietoa Metsäteollisuus ry:n esitysten vaikutuksista työntekijöiden ansioihin. Sopimusjärjestelmän uskottavuus alkaa murentua, Hollmén sanoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.