Työmarkkinat
31.8.2026 14:03 ・ Päivitetty: 31.8.2026 14:04
OAJ: jatkamme työtaisteluita uusissa ammattikorkeakouluissa
Opetusalan ammattijärjestö OAJ on antanut lakkovaroituksen jo kolmannesta tämän syksyn työtaistelusta. Nyt vain lakkopaikka vaihtuu eri puolille maata.
Ellei alan työehtoneuvotteluissa löydy sopua, uusi kolmipäiväinen lakko alkaa syyskuun puolivälissä. Tuolloin kohteena ovat Helsingin Haaga-Helia, Hämeen, Jyväskylän, Tampereen ja Turun ammattikorkeakoulut sekä Laurea-ammattikorkeakoulu.
OAJ:n mukaan näillä yritetään vauhdittaa työnantajapuolta jatkamaan jo tammikuusta asti tuloksetta tehtyä sovunetsintää.
JO AIEMMIN OAJ on kertonut aloittavansa ensimmäiset työtaistelutoimensa heti tiistaina syyskuun alkaessa.
Lakkoon menevät huomenna Metropolia-ammattikorkeakoulu, LAB-ammattikorkeakoulu, Savonia-ammattikorkeakoulu, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu XAMK, Oulun ammattikorkeakoulu sekä Lapin ammattikorkeakoulu.
Ellei sopua löydy, edellämainituissa oppilaitoksissa on tiedossa jo seuraavakin seisaus 8. syyskuuta alkaen.
OAJ on syyttänyt alan työnantajia edustavaa Sivistysala ry:tä (Sivistaa) palkanalennusaikeista ja yleisestä ratkaisuhaluttomuudesta.
Sivista kertoi viime viikolla, etteivät väitteet palkanalennuksista pidä paikkaansa: työnantaja haluaa heidän mukaansa vain yhdenmukaistaa palkkauskriteereitä.
Työnantaja muistutti samalla, että ammattikorkeakoulujen opettajille maksetaan jo nyt parempaa palkkaa kuin yksityisen sektorin korkeakoulutetut keskimäärin ansaitsevat.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
