Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

7.9.2026 15:33 ・ Päivitetty: 7.9.2026 15:33

OAJ: Taas uusi lakkovaroitus

DEMOKRAATTI / ARJA JOKIAHO

Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on antanut uuden lakkovaroituksen kuuteen ammattikorkeakouluun. Kyseessä on järjestön neljäs lakkovaroitus syksylle, mutta työriita ja lakot alkoivat jo keväällä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Työriidan sovittelussa ei löytynyt maanantainakaan ratkaisua. Riidan keskiössä ovat palkat ja joidenkin alojen opettajien niin sanottu saatavuuslisä.

Uusi kolmipäiväinen lakko uhkaa 22. syyskuuta. Lakkovaroitus koskee Hämeen ammattikorkeakoulua, Jyväskylän ammattikorkeakoulua, Tampereen ammattikorkeakoulua, Turun ammattikorkeakoulua, Uudellamaalla toimivaa Laureaa ja pääasiassa Helsingissä toimivaa Haaga-Heliaa.

Tiistaina alkaa kolmipäiväinen lakko kuudessa muussa ammattikorkeakoulussa.

Lisää aiheesta

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU