Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

28.10.2026 18:15 ・ Päivitetty: 28.10.2026 18:15

Oliko puhelu Putinille turha tai nolo – asiantuntijoiden mielestä ei

TPK / Matti Porre
Stubb ja Störe ovat ahkeria kommunikoijia. Tämä kuva on maaliskuulta 2024 Pohjois-Norjasta.

Presidentti Alexander Stubbin ja Norjan pääministerin Jonas Gahr Stören tiistainen puhelu Venäjän presidentille Vladimir Putinille on saanut osakseen kiitosta ja arvostelua. STT:n haastattelemien asiantuntijoiden mielestä puhelua ei tarvitse ainakaan katua.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Asiaa tuntevien suomalaislähteiden mukaan reaktiot molempiin suuntiin ovat toistaiseksi olleet hyvin odotettuja.

Lähteiden mukaan kielteistäkin palautetta osattiin odottaa, koska tiedettiin, että kaikkien mielestä suora keskustelu Putinin kanssa ei ole hyvä idea. Arvopohjainen realismi tarkoittaa kuitenkin myös riskien ottamista ja poliittisen hinnan maksamista niistä, eräs lähde muotoilee.

Sen sijaan lähteiden mukaan ei ole mitään syytä olettaa, etteivät kaikki tärkeät liittolaiset tai suomalaiset toimijat olisi saanut puhelusta tietoa ajoissa etukäteen — ja selvitystä jälkikäteen.

Julkisuudessa on noussut näkyvimmin esiin Tanskan pääministeri Mette Frederiksenin närkästys.

Eri lähteiden kommenttien perusteella muodostuu kuva, että kyse ei ollut niinkään informoinnin puutteesta kuin periaatteellisesta erimielisyydestä.

Venäjällä puhelusta on uutisoitu myönteiseen sävyyn. Erään lähteen mukaan propaganda olisi voinut olla paljon pahempaakin, eivätkä pahimmat riskit toteutuneet.

SELKEÄSTI TÄRKEIN peruste puhelulle vaikuttaa olleen Ukrainan pyyntö, josta presidentti Stubb on julkisestikin kertonut.

Eräs lähde kuvailee Ukrainan neuvotteluprosessin ajautuneen presidentti Donald Trumpin dielseldiilin vuoksi kuilun partaalle ja vaarana oli Yhdysvaltain osallistumisen päättyminen.

Tässä tilanteessa Ukraina tarvitsi poliittista tukea, mikä johti Stubbin, Stören, Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin sekä Yhdysvaltain erityislähettilään Steve Witkoffin tapaamiseen Oslossa viime viikolla. Puhelu Putinille oli jatkoa sille.

Vaarana oli Yhdysvaltain osallistumisen päättyminen.

Lähteen mukaan Suomen kaikinpuoliseen tukeen Ukrainalle kuuluu myös se, että pyyntöön suorasta yhteydenotosta suostutaan, jos siitä ei ole erityistä syytä kieltäytyä. Suomi kuitenkin edellytti, että Ukraina tekee tukensa puhelulle myös julkisesti selväksi.

ITSE PUHELUN tarkasta sisällöstä ei tietoa tipu ulkopuolisille edes nimettömänä.

Sen verran kuitenkin selviää, että kyseessä oli ihan ”järjellinen” keskustelu, eikä mikään yksipuolinen Putinin historiaa käsittelevä yksinpuhelu, kuten esimerkiksi Financial Times väitti.

Stubb ja Störe olivat lähteiltä kuullun perusteella esittäneet Putinille kysymyksiä muun muassa Abu Dhabissa käytävistä neuvotteluista, jotka on määrä järjestää marraskuussa.

Toisaalta Moskovaan oli myös välitetty viesti siitä, ettei sodan jatkuminen johda tuen vähenemiseen Ukrainalle.

Stubb totesi hänen ja Stören puhuneen Putinille maidensa johtajina ja kahtena Venäjän naapurina. Erään lähteen mukaan tämä ei suinkaan tarkoittanut, että puhelimessa olisi keskusteltu kahdenvälisistä asioista, vaan sitä, että Suomella ja Norjalla on rajavaltioina erityinen turvallisuusintressi sen suhteen, miten Ukrainan sota päättyy.

Kannattaako keskusteluja sodan päättämisestä seurata ulkokehältä, lähde kysyi.

Uusi puhelu Stubbin, Stören ja Putinin välillä voi olla mahdollinen, mutta sellaista on lähteiden mukaan turha odottaa ainakaan ennen Abu Dhabin neuvotteluja.

Teksti: STT / Niilo Simojoki

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU