Ulkomaat
12.9.2019 03:55 ・ Päivitetty: 12.9.2019 03:55
”Panoksena on tuhansien perheiden elämät” – USA:n korkein oikeus salli Trumpin hallinnon turvapaikanhakukiristyksen
Yhdysvalloissa maan korkein oikeus sallii hallinnon ajaman tiukennuksen maan turvapaikanhakukäytäntöihin.
Presidentti Donald Trumpin hallinto on määrännyt turvapaikkasäädöksiin tiukennuksia, jotka on kohdistettu etenkin Väli-Amerikan köyhistä maista tuleviin. Tiukennuksen myötä suuri osa Meksikon läpi kulkevista ihmisistä ei enää kelpaa turvapaikanhakijoiksi Yhdysvalloissa.
New York Timesin mukaan uusi säädös kelpuuttaa turvapaikanhakijoiksi vain ne, jotka ovat saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen niistä maista, joiden läpi henkilö on kulkenut pyrkiessään Yhdysvaltoihin. Myös vakavan ihmiskaupan uhriksi joutuneet voisivat jatkossakin hakea turvapaikkaa Yhdysvalloista.
Korkein oikeus katsoo, että hallinto voi vahvistaa säädöksen. Päätös ei ollut yksimielinen.
Päätöstä vastaan äänestänyt tuomari Sonia Sotomayor kirjoitti kannanotossaan, että Trumpin hallinto pyrkii ”säännöllään jälleen lopettamaan pitkäaikaisen käytännön, joka huomioi vainoamiselta turvaa etsiviä pakolaisia”.
”Panoksena on tuhansien perheiden elämät”
Alemmissa oikeusasteissa tuomarit ovat yrittäneet estää tai viivyttää säädöksen voimaantuloa. New York Times kertoo, että asian käsittely jatkuu tuomioistuimissa.
Lisää aiheesta
Trump riemuitsi Twitterissä päätöksen jälkeen.
– Suuri Yhdysvaltojen korkeimman oikeuden voitto rajalla turvapaikka-asiassa! presidentti kirjoitti.
Kansalaisjärjestöt kritisoivat tiukennusta kovin sanoin. Kansalaisoikeusjärjestö ACLU:n mukaan oikeuslaitoksen ei pitäisi hyväksyä tällaista muutosta Yhdysvaltojen turvapaikkalakiin.
– Panoksena on tuhansien perheiden elämät, ACLU:n lakimies Lee Gelernt totesi.
Trumpin hallintoa edustavan asianajajan Noel Franciscon mukaan tiukennusta tarvitaan, koska Yhdysvaltoihin on tullut ”ennennäkemätön määrä muukalaisia, jotka tulevat maahan laittomasti ylittämällä eteläisen rajan, ja jos heidät otetaan kiinni, he hakevat turvapaikkaa ja pysyvät maassa, kun heidän hakemuksiaan ratkaistaan”.
Trumpin hallinto on yrittänyt monin tiukennuksin hillitä Meksikon vastaisen rajan yli tulevaa muuttoliikettä. Monet turvapaikkaa hakevat ovat perheitä Keski-Amerikan köyhistä maista, ja perheet kertovat pakenevansa köyhyyttä ja väkivaltaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
10.9.2019 16:31
Taas käy pyöröovi: Nyt saa lähteä Trumpin kansallisen turvallisuuden neuvonantaja
Ulkomaat
10.9.2019 07:26
Trumpin hallinto pelästytti – Yhdysvalloille vakoillut venäläisagentti vedettiin pois Venäjältä
Ulkomaat
30.8.2019 04:25
”Varautukaa… se on ehkä yksi suurimmista!” – Trump varoitteli lähestyvästä Dorianista