Politiikka
8.2.2022 13:32 ・ Päivitetty: 8.2.2022 13:37
Perussuomalaisten nuorisojärjestö haluaa Niikon eroavan valiokunnan johdosta – ”Saattoi pahimmillaan vahingoittaa jopa koko Suomen turvallisuuspoliittista linjaa”
Perussuomalainen nuoriso vaatii kansanedustaja Mika Niikkoa (ps.) eroamaan eduskunnan ulkoasianvaliokunnan puheenjohtajan paikalta.
”Nyt pitäisi sitten Macronin tai jonkun muun astua julkisuuteen ja sanoa että Ukraina ei liity Natoon. Muutoin neuvottelut ei onnistuneet Venäjän näkökulmasta ja seuraukset on karmivat. Eikö Lännestä löydy yhtä viisasta päämiestä joka Venäjän tuntee?” Niikko tviittasi tiistaina aamulla, mutta poisti tviittinsä, kun siitä oli noussut kohu.
”Oli kommentti harkittu tai ei, se saattoi pahimmillaan vahingoittaa jopa koko Suomen turvallisuuspoliittista linjaa. Valiokunnan puheenjohtajan lausuntojen tulkitaan edustavan koko Suomea eikä vain edustajan omia kantoja.”
”Suoraselkäinen ratkaisu olisi jättäytyä puheenjohtajuudesta kunniakkaasti niin puolueen kuin Suomenkin maineen säilyttämiseksi.” Nuorisjärjestö tviittaa.
Järjestö toivoo, että Niikko ymmärtää itse tehdä oikeat johtopäätökset, ettei häntä tarvitse erikseen erottaa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sakari Puisto vastasi tiistaina kysymykseen perussuomalaisten ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Kysymys esitettiin Niikon tviitin vuoksi. Hän tähdensi puolueen kannattavan ulko- ja turvallisuuspolitiikassa läheistä ja pitkäjänteistä parlamentaarista yhteistyötä. Perussuomalaiset on Puiston mukaan myös valmis tukemaan selonteoissa vahvistettua ulkopolitiikan linjaa.
PS-Nuoriso: Mika Niikon erottava ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajuudesta
Perussuomalainen Nuoriso ilmaisee huolensa ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan Mika Niikon Ukrainaan ja Venäjään liittyvistä kannanotoista Twitterissä. 1/5
— Perussuomalainen Nuoriso (@ps_nuoriso) February 8, 2022
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.